Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křemil: legendární postava Kateřinek

Opava /DOPLNĚNO/ – S málokterým člověkem z Opavy se pojí tolik příběhů jako s Lubomírem Nevřelou, kterému nikdo neřekl jinak než Křemil. I když už je několik let po smrti, jde o ukázkový příklad toho, jak se historky předávané mezi lidmi mohou s postupem času pokroutit, upravit nebo úplně fabulovat.

2.2.2015 38 AKTUALIZOVÁNO 8.2.2015
SDÍLEJ:

Fotografie z pochodu „hrabalovských postaviček“, který se uskutečnil v pátek 26. března 1999 v Opavě a spadal do třetího ročníku kulturního festivalu Další břehy s názvem Pábení Bohumila Hrabala.Foto: archiv Petra Rotrekla

Sjel opravdu na kole nebo lyžích hrabyňský památník? Vykutálel si skutečně za minulého režimu popelnici doprostřed ulice Praskovy, vlezl do ní a začal řídit dopravu?

Příběhy, které se opírají o jedinečnou postavičku města a Kateřinek, obzvlášť nabraly na mýtičnosti. Málokdo v jeho případě dokáže rozlišit, co je pravda a co už ne.

Před dvěma a půl lety jsme v Opavském a Hlučínském Deníku a Regionu vydali článek, který mapoval nejznámější opavské postavičky. Mimo jiné jsme v něm vyzývali čtenáře, aby nám napsali, pokud o Křemilovi budou vědět něco bližšího.

Z nějakého důvodu se však dopisy plné historek začaly v redakční poště vrstvit až v posledních týdnech. Svou trochou do mlýna přispěl také dramaturg kulturních akcí Opavy Petr Rotrekl.

Vzpomněl si na to, jak se Křemil, který nosil dlouhý plnovous, v posledních letech života jezdil oděn v jutovém pytli v pase staženým provazem a značnou část roku chodil bos, v roce 1999 zapojil do třetího ročníku Dalších břehů s názvem Pábení Bohumila Hrabala.

„Pro tento festival byl naprosto ideální. On totiž pábitelem skutečně byl," vracel se v čase Petr Rotrekl. Dostaveníčko, které si s ním naše redakce dala v jeho kanceláři na Hlásce, bylo klíčové pro zúplnění obrazu o této legendě a také tváři Kateřinek.

Petr Rotrekl: Křemila nejde nahradit

.

Když se rozpomněl na třetí ročník tradičního opavského festivalu Další břehy z roku 1999, okamžitě se rozesmál. Vzpomínky dramaturga kulturních akcí Opavy Petra Rotrekla se totiž pojí hlavně s tzv. Happening pochodem „hrabalovských postaviček", při němž se ve sběrně surovin v Obloukové ulici Křemil samozvaně pasoval do role obsluhy lisu.

Bohumil Hrabal ve svých dílech stvořil literární typ pábitele. Obecně se dá říct, že jde o člověka, který život hltá plnými doušky a žije si po svém. Když tuto informaci napasujeme na Lubomíra Nevřelu alias Křemila, vyjde nám jeho takřka dokonalý prototyp.

Svéráz a samorost v jedné osobě, jenž dokázal bavit lidi a kolovala o něm obrovská spousta příběhů. „Pro mě osobně jde skoro až o mýtickou bytost. Slyšet o něm můžete řadu historek, ale nikdy nevíte, jestli jsou všechny pravdivé. Podle mého to už ani nejsou historky. Spíš se jedná o mýty," usmíval se Petr Rotrekl, jenž Křemila jako řada dalších lidí vnímal coby inteligentního a sečtělého člověka, a dodal:

„Jednou jsme se například dozvěděli, že Křemil zemřel a s obrovskou nostalgii a smutkem jsme na něj ve společnosti přátel vzpomínali s patřičný doprovodem panáků na jeho počest. Nakonec jsme se dozvěděli, že to nebyla pravda. Tohle bylo v souvislosti s Křemilem naprosto typické. Takového člověka nejde nahradit."

Zpět k Dalším břehům. Onoho pátku 26. března 1999 došlo na už zmíněný pochod hrabalovských postaviček. Sraz byl před bufetem východního nádraží. Dav přesahující počet dvou set lidí se pak přes centrum vydal až na západní nádraží. Závěr této akce se uskutečnil ve sběrných surovinách v Obloukové ulici, kde se konalo finále pochodu s literárním a výtvarným programem.

„Čepované pivo zde teklo proudem a nechyběla ani hudba a tanec. Přinesli jsme si balíky papíru, které jsme chtěli slisovat v jeden kus. Na svém kole nás doprovázel také Křemil. Všude vnášel dobrou náladu a nejinak tomu bylo i tady. Patrně měl ve sběrně známé, protože posléze se ujal role hlavního lisaře. Nejspíš na nás chtěl udělat dojem," vzpomínal Petr Rotrekl, který se s Křemilem osobně znal a jako spousta dalších v jeho případě rád učinil některé ústupky.

Třeba při koncertech vážné hudby, jež organizoval v minoritu: „Všichni chodili načas a normálně zaplatili vstupné. Křemil ale pravidelně docházel patnáct minut po začátku. Když jsem ho viděl, mávl jsem nad tím rukou. Věděli jsme, že není moc při penězích, tak jsme mu to tolerovali."

Fotografie z pochodu „hrabalovských postaviček“, který se uskutečnil v pátek 26. března 1999 v Opavě a spadal do třetího ročníku kulturního festivalu Další břehy s názvem Pábení Bohumila Hrabala.Civilním jménem to byl Lubomír Nevřela

Naše redakce se na základě získaných informací pokusila sestavit i Křemilův profil. Předem ale upozorňujeme, že ne všechny se mohou zakládat na pravdě. Lubomír Nevřela se zřejmě narodil v roce 1948 nebo 1949. Jednalo se o normální dítě, u kterého se však v pubertálním věku projevily sklony k recesi.

Ke své legendární přezdívce patrně přišel na plese, jenž se konal v sokolovně v Kateřinkách, kam přišel oděn za Křemílka. Tehdy mu bylo přibližně osmnáct let. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Opavě, ale o tom, zda později pokračoval i ve studiu na vysoké škole, můžeme jen spekulovat.

Žil v rodinném domě ve Fügnerově ulici v Kateřinkách. Nedílným společníkem mu byl pes, jemuž dal jméno paní Novotná. Někdo tvrdí, že to bylo podle bývalého československého prezidenta, výrazně reálnější je však inspirace v příjmení jeho sousedky.

Paní Novotnou brával s sebou při svých častých návštěvách hospod a učil ji i pít pivo. Nechyběla například ani na neckyádě v Komárově. Řeku tam prý Křemil sjížděl na posteli i s peřinami.

Legendární byl také jeho bicykl, na který připevnil lampu a obruč z ní měl nad hlavou jako nějakou svatozář. Zejména v závěru života se oblékal do jutového pytle a v pase ho stahoval provazem. Vyjma zimních měsíců chodil bosky.

Společně s několika dalšími lidmi jsme odhadli, že mohl zemřít ve druhé polovině prvního desetiletí. Dost možná v roce 2006 nebo 2007. V této době žil s přítelkyní na sídlišti v bytě v Ratibořské ulici. Legendu Kateřinek na konci života ochromila vážná nemoc. S největší pravděpodobností šlo o rakovinu.

I několik let po Křemilově smrti na něj Opavané nezapomněli. V naší poště se sešlo několik dopisů.

Výzva jinak stále platí. Disponujete-li zajímavou historkou s Křemilem nebo informacemi, které by pomohly zpřesnit jeho život, neváhejte a ozvěte se na následující e-mailovou adresu: petr.dusek@denik.cz.

Křemil a štědrý tringelt

Tenkrát ještě bylo jízdné v MHD za korunu a jeden z řidičů byl permanentně ve špatné náladě. K cestujícím byl nezdvořilý a každého jen buzeroval. A právě tohoto burana si vychutnal Křemil.

Nastoupil na poslední chvíli a už tím si vysloužil spršku nadávek. Nenechal se vyvést z míry a velmi soustředěně a pomaličku začal vhazovat po desetníkách požadovaný obnos, přičemž nahlas počítal. Když odpočítal devadesát haléřů, bezelstně se usmál, že víc nemá.

Už tak k nepříčetnosti vytočený řidič se odmítal rozjet, dokud nevhodí poslední desetihaléř. Když už situace hrozila řidičovým kolapsem a ostatní cestující začali urychleně hledat po kapsách, Křemil velkoryse prohodil: „To byl tringelt. Já mám průkazku." (Pavlína Spívalová)

Křemil: ochránce a gentleman

Na Křemila mám řadu vzpomínek. Jedna mluví za vše. Když mi bylo asi patnáct, vracela jsem se jednou večer po tmě domů do Kateřinek. Narazila jsem na skupinku opilých a agresivních mládenců, kteří na mou adresu začali pokřikovat neslušné návrhy a přibližovali se mým směrem.

V tom se neznámo odkud vynořil Křemil, vedle sebe samozřejmě své kolo, v poměrně podroušeném stavu. Znal mě, protože se od svého dětství znal s mým otcem a strýcem, se kterým dokonce chodil na základní škole do třídy. Proto mě ihned slušně pozdravil, partičku nevychovanců odkázal na patřičná místa a doprovodil mě až domů k brance, kde mi popřál pěkný večer a pokračoval dál.

Gentleman, od kterého by se mnozí muži mohli dnes učit. Na oplátku jsem jej pak sbírala několikrát i s kolem na cestě, když upadl. (Magdalena Hájková)

Kateřinský Švejk

Marie Kardašová podobně jako mnoho dalších obyvatel Kateřinek se s Křemilem rovněž znala. Čas od času se u ní a její maminky zastavil na zahradě na kus řečí.

„Vždycky na něho budu vzpomínat jako na sečtělého člověka, který se vyznal v literatuře, a byl velice inteligentní," poznamenala Marie Kardašová. Nezapomenutelná a zároveň neuvěřitelně symbolická je především její vzpomínka z úplného závěru Křemilova života. Některými kousky z období před rokem 1989 se etabloval do role „kateřinského Švejka".

No, a zkuste si tipnout, jakou knížku právě Marii Kardašové zapůjčil… „Když už byl vážně nemocný, půjčil mi všechny díly Švejka. Mezitím, co knihy byly u mě, Křemil zemřel. Dodnes mě mrzí, že jsem mu je nestihla vrátit. Jsem si dobře vědoma toho, že jde o neuvěřitelnou symboliku," přiznala.

Z dalších příběhů

Shrnout si můžeme i některé další historky a příběhy související s Křemilem. V městské hromadné dopravě se prý rád přidržoval zvonem na pročištění odpadu. V dobách minulého režimu si měl jednou odkutálet popelnici doprostřed silnice v ulici Praskově, vlézt dovnitř a pokoušet se řídit dopravu.

Proslýchá se, že na skládacím kole a lyžích také sjel také Památník II. světové války v Hrabyni. Lyže si údajně vyrobil podélným rozřezáním dřevěných dveří.

Vzpomeňme i na příběh z prodejny potravin. Křemil požádal o jeden rohlík, který chtěl zabalit do papíru. Poté, co prodavačka odmítla, nechal si přinést knihu stížností a následně z ní vytrhl jeden list. Rohlík pak do něj pečlivě zabalil a normálně odešel.

POZNÁMKA Petra Duška: Pábitel s puncem Švejka

Jako rodilý „Kateřinák" jsem se s Křemilem setkával mnohdy i denně. Vždy u mě budil respekt a zároveň vzbuzoval velká očekávání. Kde byl Křemil, tam jste si zkrátka mohli být jisti, že se stane něco nepředvídatelného.


V Kateřinkách ho znal prakticky každý, spousta lidí se s ním dávala do řeči, ale až zpětně mě udivuje, že podstata jeho chování a stylizace do role věčného recesisty zejména v dobách totality zůstala nerozkryta. Každý ho znal, ale málokdo až do hloubi duše.

Zpětně vlastně ani není divu, že se v prostředí, kde s ním byla dennodenně třeba jen povrchově kontaktována řada lidí, se z historek staly mýty, jež byly každým převyprávěny jinak. Manévrovací prostor pro jejich vznik byl velmi rozsáhlý.

Po roce 1989 jeho funkce částečně ztratila na významu. Najednou už nebyl důvod těžko uvěřitelnými kousky dráždit oči pohlavárů komunistického režimu a spousta Opavanů ho bohužel dost nešikovně zařadila do škatulky místních bezdomovců, asociálů a opilců, byť se jim svým životem opravdu podobal.

Jednalo se o typického pábitele, který se nenechal svazovat žádnými konvencemi. Podobně vhodné by možná bylo i označení kateřinský Švejk. Jeho alotria především z totalitní éry totiž působila jako typické „švejkoviny". Symbolů je u Křemila dost a dost. Symbolem je vlastně také to, že pro příklady zabrušujeme do literatury, kterou on sám tolik miloval.

Autor: Petr Dušek

2.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení