V letním období bývá nedostatek krve už tradičním problémem opavského oddělení, které transfuzními dodávkami zabezpečuje nejen chod opavské nemocnice, ale krev pravidelně dodává i do nemocnice v Krnově. „Nutně potřebujeme hlavně krevní skupiny Rh negativní, ale přivítáme dárce všech krevních skupin,“ obrací se primářka hematologicko–transfuzního oddělení Vladimíra Heinzová s žádostí na veřejnost.

Odběry jsou prováděny nadále podle standardního harmonogramu – v pondělí od 6 do 11 hodin a v úterý od 6 do 15 hodin. Dárci mohou přijít k odběru krve také v pátek od 6.30 do 7.30 hodin, ale musejí se předem telefonicky nebo osobně objednat. Darovaná krev je potřebná zejména pro některé operované pacienty, při náhlých ztrátách krve například při úrazech nebo během těžkých porodů, ale i pro další zákroky. „Krev je nenahraditelná tekutina, které je neustále potřeba. Navíc se každý člověk může kdykoliv ocitnout v situaci, kdy ji bude sám potřebovat,“ říká primářka Heinzová.

Od dárce bývá přijato v průměru 450 mililitrů krve. Toto množství mohou dávat muži během roku vždy po pětasedmdesáti a ženy po pětadevadesáti dnech od posledního odběru. Dobrovolní dárci krve mají ze zákona nárok na 24 hodin volna a za každý odběr krve dostanou stravenku v hodnotě 60 korun. Krev může darovat každý zdravý člověk od osmnácti let, který absolvoval úvodní lékařské vyšetření. Seniorem, který potřebným lidem svou krev stále ochotně věnuje, je Opavan ve věku pětašedesáti let.

Bližší informace ohledně odběru krve jsou k dispozici buď přímo na oddělení opavské transfuzní stanice nebo na www.nemocnice.opava.cz a případně i na lince 553 766 493.