„Je běžnou praxí, že v období dovolených počet dárců klesá. Ať už je to dáno tím, že lidé vycestují nebo mají problémy uvolnit se z práce ve chvíli, kdy dovolenou čerpají kolegové," říká Simona Kudlíková, zástupkyně primáře hematologicko-transfúzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Bez krve se však nemocnice neobejdou, a tak je třeba dárce přímo oslovovat. „Prosíme lidi, aby nám na sebe dávali kontakt, abychom je mohli v případě potřeby kontaktovat. Pochopitelně nikoho nenutíme, a pokud například telefonní číslo uvést nechce, je to jeho svobodná vůle. Je ale pozitivní, že můžeme s někým přímo probrat, zda by byl v případě potřeby k dispozici," vysvětluje Simona Kudlíková.

Možnost přímého kontaktu při oslovování dárců je však pro transfúzní stanice velmi důležitá.

Naši krev posíláme také do Krnova

Přestože se nemocnice snaží odkládat operace mimo letní termíny, ne vždy je to možné. „Letos evidujeme velkou spotřebu krve. Za naše oddělení však musím říct, že máme radost z velkého zájmu našich dárců a moc jim tímto děkujeme," pochvaluje si Simona Kudlíková.

Krev z Opavy navíc pomáhá i v dalších krajských městech. Slezská nemocnice spolupracuje například s Ostravou a svou krev posílá také do Krnova, kde vlastní transfúzní oddělení nemají.

„Spolupráce je velmi důležitá, protože díky tomu máme na koho se obrátit v případě potřeby a náhlých problémů. Pokud například nemáme dostatek krevní skupiny 0- nebo B, která je v populaci nejvzácnější," uzavírá Kudlíková s tím, že by ráda vyzvala všechny, kteří mají o dárcovství zájem, aby navštívili hematologicko-transfúzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě a pomohli tak zachránit lidské životy.

Cizí krev mi zachránila život

Svou zkušenost s dárcovstvím krve má i Lucie Obrtelová z Opavy. Není však dárcem, ale příjemcem, kterému lidská ochota pomáhat zachránila život.

„V patnácti letech jsem měla těžkou nehodu a život mi zachránily dva litry cizí krve. Na takové množství už se museli skládat minimálně 4 dárci. Ráda bych jim osobně poděkovala, ale bohužel to není možné. Chtěla bych také darovat krev, co nejdříve to bude možné, a také někomu pomoci.

Kvůli mé nízké váze jsem zatím darovat nemohla, ale jen co trochu přiberu, určitě se na krevním oddělení ukážu," slibuje Lucie Obrtelová, která je také zapsána v registru dárců kostní dřeně.

Petr Večeřa