VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize ztížila podmínky také pracujícím cizincům

Opava – Ekonomická situace zasáhla na Opavsku i zahraniční pracovníky. Nejvýrazněji pokles je zaznamenán u cizinců ze zemí Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska.

20.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Proti roku 2008 jich bylo vloni méně o celkem 213 osob, počet cizinců s pracovním povolením klesl o 71 osob a jen u cizinců s trvalým pobytem byl rozdíl minimální,“ říká pracovnice opavského úřadu práce Ludmila Berková.

Úřad práce vydá cizinci povolení k zaměstnání, jen pokud jde o ohlášené volné pracovní místo, které z různých důvodů nelze obsadit tuzemským žadatelem.

Ještě předloni byl o pracující cizince zájem

Ke konci loňského roku pracovalo v okrese Opava celkem 433 cizinců a převažovali lidé ze zemí Evropské unie. S velkým odstupem následovali cizinci s trvalým pobytem a zahraniční pracovníci s povolením k práci.

Vysoká poptávka po zahraničních pracovnících byla v opavském okrese během roku 2008. Souvisela s pracovním povolením převážně Vietnamců pro jednoho zaměstnavatele, který využíval služby agenturního zaměstnávání. Po skončení termínované doby jim už prodloužení na další požadované období vydáno nebylo.

Velkou šanci mají vysokoškoláci

Profesní skladba cizinců s pracovním povolením zůstává stejná jako v předešlých letech. Tvoří ji hlavně vyšší management firem s mezinárodní účastí, dělníci na provoze chemických linek, učitelé cizích jazyků, řidiči mezinárodní kamionové dopravy a nižší administrativní pracovníci v rámci studentské výměny organizace AIESEC.

Zájem ze strany zaměstnavatelů narostl o cizince s vysokoškolským vzděláním a maximálně se snížil u cizinců se základním vzděláním. Početně největší skupinu tvoří cizinci se středním odborným vzděláním bez maturity převážně ze zemí EU.

Na Opavsku pracují nejčastěji Slováci

Podle státní příslušnosti pracuje v opavském okrese 261 Slováků a 61 Poláků. Počty ostatních pracujících cizinců: Bulharů, Ukrajinců, Vietnamců, Rusů, Britů, Bělorusů a dalších 38 cizích států jsou zanedbatelné.

Jen pro zajímavost - mimo jiných jsou mezi nimi i občané Austrálie, Číny, Etiopie, Kanady, Malty, Mexika, Nigérie a USA. „Pokles cizinců z Polska a Slovenska se týká hlavně v potravinářském výrobním podniku. Jejich pracovní smlouvy byly na termínovanou a už neobnovenou dobu.

Vyšší pokles občanů z Vietnamu souvisí se skončením platnosti pracovního povolení 69 montážním dělníkům,“ vysvětluje Ludmila Berková.

Autor: Jitka Hrušková

20.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Kravaře

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

V Klokočově hořela sláma, požár ohrožoval kravín

Pět hasičských jednotek vyjíždělo v neděli odpoledne do Klokočova, kde začal hořet stoh s lisovanou slámou.

Koledy si zazpívají sportovní tváře okresu, chybět nesmí ani Karel Kostera

Termín letošního ročníku akce Deníku Česko zpívá koledy se neúprosně blíží. Už ve středu 13. prosince se tradiční vánoční písně v 18 hodin rozezní také opavským okresem.

O kuriózní případy nemají strážníci v regionu nouzi

Čas od času jsou strážníci v opavském i bruntálském okrese nuceni řešit situace, které dokážou vyvolat úsměv na tváři nebo nad nimiž si lidé takříkajíc ťukají na čelo. Roli v nich často hrají alkohol, zapomnětlivost i různí živočichové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT