Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S VZP se nedohodli, situace je vážná

KRNOV - Krnovská nemocnice se dostala do názorového sporu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) kvůli neurologické JIP. Podle VZP je potřebnost a vytíženost těchto lůžek sporná, a proto na proplácení této péče neuzavřela s nemocnicí smlouvu.

21.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Pekárek

VZP proplatí péči na těchto lůžkách jen v případě, že ji vyhodnotí jako nutnou a neodkladnou. „Revizní lékaři VZP v oborech neurologie a ARO v červnu prověřovali zdravotní dokumentaci pacientů ošetřovaných na neurologické JIP, za které chtěla nemocnice úhradu. Kontrola ukázala, že odůvodněná indikace k pobytu na této JIP byla pouze u 21 pacientů ze 126. I těchto 21 pacientů však mohlo být za standardních podmínek léčeno na stávající interní JIP nebo ARO,“ popsala stanovisko VZP Tereza Květoňová z tiskového oddělení. Nemocnice přesvědčuje VZP o nutnosti a neodkladnosti léčby především u takzvané trombolýzy. Pacientům, kteří mají těžké neurologické onemocnění jako cévní mozkové příhody, epileptické záchvaty či zánětlivá onemocnění mozku a míchy, slouží neurologická JIP v Krnově od roku 2005.

Protože VZP svým pojištěncům s cévními mozkovými příhodami trombolýzu nehradí, krnovská nemocnice ji musí poskytovat na vlastní náklady, které měsíčně dosahují asi 320 tisíc korun. Ostatní pojišťovny srovnatelnou péči na neurologické JIP hradí, protože ji narozdíl od VZP považují ji za nezbytnou. „Snažíme se zástupce VZP přesvědčit, že pro pacienty je včasný zásah při cévní mozkové příhodě otázkou přežití nebo minimálně kvality dalšího života. Je to bitva o čas. Ostatní centra, která trombolýzu dělají, jsou v Ostravě a Olomouci, a tedy příliš vzdálená a nedosažitelná pro okamžitý zákrok,“ popsal situaci náměstek léčebné péče krnovské nemocnice Ivan Pavlák. Podle něj si VZP neuvědomuje, že když neurologové nezasáhnou včas, pacient má obvykle vážné následky.

„Výkony a hospitalizace u pozdě ošetřených lidí jsou pak daleko nákladnější, takže VZP svým přístupem neušetří,“ dodal náměstek. Vedení nemocnice po dvou letech diskusí s VZP označuje situaci za vážnou. „Už nemůže péči na neurologické JIP dále dotovat. Dostáváme se do situace, že budeme nuceni pojištěnce VZP na neurologické JIP odmítat a překládat na jiná pracoviště,“potvrdil ředitel nemocnice Roman Gavanda. Neurologická JIP dokáže pomocí léčiv – trombolytik - zvládnout rozvíjející se mozkový infarkt. Trombolytikum u pacienta, který je v nemocnici do tří hodin od vzniku příznaků, rozruší uzávěr mozkové tepny a zabrání vzniku nebo dalšímu šíření mozkového infarktu. Krnovská nemocnice léčbu trombotiky poskytuje pro spádovou oblast s více jak l00 tisíci obyvateli. První trombolýza byla v Krnově provedena loni v květnu a dosud se jich uskutečnilo deset.

21.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení