Smog je jedním z nejtíživějších problémů, které dlouhodobě sužují celý Moravskoslezský kraj, Opavsko nevyjímaje. Upozornit na tuto problematiku a rovněž vyburcovat veřejnost k činům, které by mohly situaci pomoci napravit, si klade za cíl právě i akce Krotitelé vzduchu.

V rámci programu asi nejmarkantněji na neblahý stav ovzduší v našem regionu upozorní návštěva tzv. OxyBoxu.

V podstatě se jedná o velký speciálně vyrobený stan fungující na principu horkovzdušného balonu. Uvnitř jsou pak rozmístěny čističky, které filtrují vzduch přiváděný zvnějška trubicí. V interiéru tak panuje zcela čisté ovzduší srovnatelné možná jen s některými vysokohorskými lokalitami.

Každý návštěvník, který do OxyBoxu vejde, pozná ihned rozdíl mezi atmosférou vně a uvnitř stanu. Princip je takový, že si má poté daný člověk uvědomit, jaké nečistoty v reálném světě dýchá.

„OxyBox pro nás vloni navrhli a vyrobili architekt Lukáš Výtisk a student architektury Petr Svoboda. Nápad vzešel během studentské soutěže Future City Game Hra o čisté nebe, která se konala v listopadu 2012 v Ostravě, a cílem bylo vymyslet inovativní řešení, které upozorní na problematiku špatné kvality ovzduší," popisuje vznik a účel originální pomůcky projektová manažerka občanského sdružení Čisté nebe, které se zabývá problematikou znečištěného ovzduší, Kamila Plocková.

Opavané budou mít možnost vyzkoušet OxyBox ve středu 19. února. Současně bude navíc na Horním náměstí od 9 hodin fungovat i další doplňkový program. Lidé se při něm budou moci seznámit s bližšími informacemi a radami ohledně současného stavu ovzduší v opavském regionu. Vše organizuje opavský magistrát ve spolupráci s ostravským sdružením Čisté nebe a Slezským gymnáziem.

„V posledních letech bohužel patříme mezi oblasti s nejčastějším překračováním imisních limitů zejména prachových částic PM10. Významným znečišťovatelem v Opavě přitom je automobilová doprava a lokální topeniště," vysvětluje v oficiální zprávě o akci náměstek opavského primátora Dalibor Halátek důvody, proč se rozhodlo město spolupořádat tuto výjimečnou akci.

Z velké části si totiž můžeme za to, co na Opavsku dýcháme, sami. Když si to uvědomíme, máme také velkou šanci sami všechno napravit.

Aktivně se do akce zapojí rovněž studenti Slezského gymnázia, kteří tím naváží na svůj projekt „emisarů" čistého ovzduší. Při něm chodí městem a registrují domy, z jejichž komínů se valí očividně kouř plný zplodin. S obyvateli takových domů pak zkouší promluvit a rozdávají brožury týkající se tématu škodlivosti spálených látek. I na náměstí se budou pokoušet šířit osvětu k dané problematice.

S tou by ostatně mohla pomoci i nová putovní výstava, která bude rovněž součástí programu. „Půjde celkem o šest panelů, které představí nejen stav našeho ovzduší, ale i to, co s ním můžeme dělat," upřesnil ve zmíněné zprávě Dalibor Halátek.