Pokud bydlíte na Opavsku a Hlučínsku, můžete se obrátit například na firmu Tomáše Rypela, (Střádalů 14, Ostrava + Opava, tel. 776 853 267, Rypel.T@seznam.cz) nebo společnost JKV Opava, s.r.o., (Vrchní 1697/30A, Opava-Kateřinky, tel. 553 624 027, jkvopava@jkvopava.cz), případně také na Petra Exnera (Čavisov, tel. 732 522 993, vyskovepraceExnerPetr@seznam.cz).

Jak se zdá, o tyto služby je v těchto dnech velký zájem. „V posledních dnech lidé volají často. Bohužel, většinou je to, jak se říká, až když jim teče do bot, tedy v okamžiku, kdy se něco stane. Třeba sníh a led naruší střešní krytinu a začne jim zatékat do domu.

Je to stejné, jako se vším. Pokud se nic nestane, lidé si myslí, že jim se to stát nemůže. Začnou to řešit, když už je většinou pozdě,“ řekl nám Tomáš Rypel.

Martin Kůs

S rampouchy pomohou i Technické služby

Bojíte se rampouchů na střechách, ale nemáte odvahu je sami shodit na zem? Tak to rozhodně nejste v těchto dnech sami. Své o tom ví i čtenář Petr H., který kontaktoval naši redakci.

„Kam se mám obrátit, když potřebuji shodit nebezpečné rampouchy ze střech? Provádějí to Technické služby?“ ptá se čtenář.

Na jeho dotaz odpovídá provozně-technický náměstek Technických služeb Opava, s.r.o., Martin Girášek.

„Shazování sněhu ze střech neprovádíme. Pokud si však občané chtějí objednat odstranění rampouchů, tuto službu provádíme pomocí naší vysokozdvižné plošiny a na základě objednávky,“ uvedl Girášek.

Veronika Schindlerová

Lidé: Rampouchy ze střech neshazujeme

Někteří to řeší, jiné to absolutně nezajímá. Shazování nebezpečných rampouchů ze střech vidí zkrátka každý jinak. „Bydlím v rodinném domku. Kdyby nám ze střechy spadly rampouchy, spadly by na zahradu. Nikoho by tak neohrozily,“ uvedl starší muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Odklízení rampouchů pak nezajímá ani Opavana, který se redakci představil jako Novák. „Jsem jen v nájmu, takže se nestarám ani o údržbu chodníků ani o rampouchy,“ podotkl muž.

Důchodce František Jelínek z Opavy by byl nejraději, kdyby rampouchy z jejich střechy odstranila firma. Problém však vidí v placení. „Jsme s manželkou důchodci. Tak nevím, kdo by to zaplatil,“ zmínil.

„Padajících rampouchů ze střech se sice bojím, ale odstraňovat je nebudu. Nejsem majitelkou domu, ve kterém bydlím. Takže to dělám tak, že raději nechodím pod střechami,“ uvedla dvaatřicetiletá Lenka D. s tím, že kdyby byla vlastníkem domu, pozvala by si na odstranění rampouchů firmu.

„Sama bych na to neměla odvahu. Ani nevím, jak bych je stloukala dolů. Asi smetákem,“ podotkla s úsměvem.

Lucie Orbanová