Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kterým památkám Opavska zvoní hrana?

Opavsko /TÉMA/ - Je to smutný pohled. Zchátralé, zdevastované, špinavé…Tak vypadají některé památky na Opavsku. Pokud je nezachráníme teď, tak už nikdy. Na této straně vám přinášíme stručný přehled těch památek, kterým už dlouho zvoní hrana.

6.12.2009
SDÍLEJ:

Vošárna v RaduniFoto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Vošárnu v Raduni zachraňují tamní lidé

Až donedávna byla odsouzena k zániku. Dlouhodobě nevyužívaný objekt vošárny s unikátním krovem se však rozhodli tamní obyvatelé zachránit.

„Několik místních občanů Raduně řeklo dost a založilo občanské sdružení s cílem vošárnu opravit a provozovat ji jako kulturně společenský prostor. V současnosti je objekt díky těmto nadšencům opravován a snad tedy také zachráněn,“ uvedl Tomáš Skalík z občanského sdružení Za Opavu.

Kapli u Komárova možná opraví

V 90. letech byla v ohrožení. Jednalo se totiž o jejím přemístění, de facto zániku, kvůli plánování jižního obchvatu. Kaple před Komárovem by se však mohla dočkat opravy. Snaží se o to totiž obec. Vše bohužel komplikují majetkoprávní vztahy.

Redakci to potvrdil restaurátor a jednatel občanského sdružení Za Opavu Tomáš Skalík. „Kaple je poškozená a opravu by potřebovala. Občanské sdružení Za Opavu by se rádo tohoto úkolu v některém z příštích let zhostilo v rámci svého programu obnovy drobných památek Opavska. Zatím jsme však pouze ve fázi úvah,“ uvedl Skalík.

Unikátní technická památka stále chátrá

Unikátní památkou je bezesporu vodárna s kotelnou u Východního nádraží v Opavě. Objekt však patří Českým drahám, které pro něj nemají využití. Alespoň to tvrdí jednatel občanského sdružení Za Opavu Tomáš Skalík.

„V letošním i loňském roce proběhlo několik jednání iniciovaných o.s. Za Opavu s cílem upozornit vlastníka na havarijní stav této unikátní technické památky. Snad svého druhu poslední na celé Ferdinandově dráze. Jednání stále probíhají,“ řekl Skalík.

Co je Ferdinandova dráha?

Severní dráha císaře Ferdinanda, v originálním znění Kaiser Ferdinands- Nordbahn, je název společnosti, která byla zřízena pro výstavbu a provoz železniční tratě z Vídně do Bochni. A to s odbočkami do Brna, Olomouce, Opavy, Bílska-Bělé a ke skladům soli ve Dworech, Wieliczce a u Bochni. Postupem času se však zabývala i jinými aktivitami, především těžbou černého uhlí.

zdroj: Wikipedie

Město hledá peníze na opravu Jitra

Jitro. To je název nejstarší a poslední ze soch v Městských sadech v Opavě. Jak redakci potvrdil Tomáš Skalík, jednatel občanského sdružení Za Opavu, socha byla na místo osazena v roce 1808.

„V současnosti město připravuje její opravu a hledá finanční prostředky,“ zmínil Skalík. Socha je zajímavá tím, že není originálem. Opavský sochař Johan Friedl ml. totiž přetesal barokní sochu anděla. Ta byla původně ozdobou opavského jezuitského kostela. Kromě této sochy byly v sadech umístěny další dvě sochy.

A to bohyně Ceres a Neptuna. Neptun se však časem ztratil a Ceres byla přesunuta na Ostrožnou ulici.

Jánské Koupele ničí dřevomorka

Vylidněné Jánské Koupele už snad není třeba ani připomínat. „Je to asi nejsmutnější situace v rámci památek Opavska. Bývalé lázně usazené v krásné přírodě s pramenitou léčivou vodou chátrají do nenávratna,“ míní Tomáš Skalík.

Vlastník podle něj není schopen situaci řešit ani najít nového kupce či investora. „Areál je devastován vykradači a především dřevomorkou. V dohledné době nevidím šanci na změnu k lepšímu, spíše naopak,“ zdůraznil.

Stranu připravily Veronika Schindlerová a Lucie Orbanová
ve spolupráci s občanským sdružením Za Opavu

6.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení