Ze sto padesáti kusů v celém Moravskoslezském kraji tak tvoří opavský příspěvek třetinu.

„Nejčastěji k nám lidé nosí pistole, revolvery, opakovací pušky z druhé světové války, kulovnice, brokovnice, ale odevzdali i samopal a kulomet. Většinou jsou funkční,“ uvedl vedoucí Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál policie Michal Markus.

Dodal, že kulomet považuje za kuriozitu mezi obdrženými exempláři. Kde ke zbraním Opavané přišli, policie v průběhu amnestní akce nezjišťuje. Rozhodující je, aby je odevzdali. „Přijdou na kteroukoliv služebnu Policie České republiky, nejlépe ale na Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Hrnčířské ulici a vypíší tiskopis o odevzdání zbraně,“ popsal jednoduchou proceduru Markus.

Zbraně pak policisté odesílají na expertizu na posouzení, dále se zjišťuje, zda nejde o ukradené kusy ať v České republice nebo v zahraničí. Podle policejního tiskového mluvčího Reného Černohorského je důležité také prozkoumat, jestli s jimi nebyl spáchán trestný čin. Člověk může odevzdanou zbraň získat zpět, jestli chce.

„Pokud není držitelem zbrojního průkazu, může po dobu, než je provedena expertiza a další úkony, složit zkoušku na příslušnou skupinu zbrojního průkazu, a požádat tak o registraci odevzdané zbraně na svou osobu,“ pokračoval Markus.

Ke zkoušce se zájemci mohou přihlásit na policejní služebně v Hrnčířské ulici. Zbrojní pas je bude stát kolem jednoho tisíce korun. A co se stane tomu, kdo si vystavuje doma ve vitríně památeční revolver po pradědečkovi a nemá na něj povolení? To, co všem, kteří si i po amnestii u sebe nelegálně nechají zbraň.

„Vystavují se nebezpečí trestního stíhání pro trestný čin nepovoleného ozbrojování. Hrozí jim odnětí svobody na jeden rok, peněžitý trest nebo propadnutí věci,“ varoval Černohorský. U takové vzduchovky zase záleží, o jakou zbraň přesně jde. Název totiž není přesný a zahrnuje více typů.

„Pokud je maximální energie působící na hlaveň zbraně do šestnácti joulů, mohou ji lidé mít bez registrace a zbrojního průkazu, protože se jedná o zbraň kategorie D,“ upřesnil vedoucí Markus a zdůraznil, že držitel musí být starší osmnácti let. Cílem amnestie, která se koná od prvního února do konce července tohoto roku po celé České republice, je legalizace nezákonně držených zbraní a snížení jejich počtu mezi veřejností.

Lidem je dána možnost, aby je bez postihu odevzdali, případně znovu získali zákonně. „Tato amnestie určitě pomůže vzhledem k tomu, že k dnešnímu dni bylo v Česku odevzdáno již dva tisíce čtyři sta zbraní. Snad ji lidé do jednatřicátého července využijí v co největší míře,“ dodal Markus.

(dar)