V pondělí 7. května centrum slezské metropole ovládne tradiční průvod. Tak jako každý rok i nyní je stanoveno téma celého Majálesu. A sice Velká francouzská taškařice. „Sraz je ve 12 hodin na Ptačím vrchu. Bude to na motivy Velké francouzské revoluce," prozradil za Asociaci studentů a přátel Slezské univerzity, která má Majáles na starosti, Jakub Rousek.

Pokud čekáte četníky ze St. Tropez nebo třeba tradiční trikolóru země galského kohouta, jste na správné adrese. Dá se očekávat, že půjde o velkou party ve francouzském stylu. Na Horňáku se stejně jako každý rok vyhlásí nejlepší masky a centrum dění se poté přesune do Městských sadů, kde odstartuje odpoledne a večer plný skvělé muziky.

Hlavním tahákem se bezesporu stane hiphopová partička Prago Union, jejíž největší postavou je bezesporu bývalá opora skupiny Chaozz Kato. Někteří ho zcela nepochybně budou znát i pod dalším uměleckým pseudonymem Deph. Nezaměnitelné texty, které mají hloubku a myšlenku. Precizní přesmyčky se slovy. Skvělý sound. Jeden z raperů, jenž byl na české hiphopové scéně prakticky od samého začátku.

Opavští fanoušci se mohou těšit na spoustu hitů tohoto pražského uskupení a řada určitě dojde i na skladby z poslední desky V barvách.

Zahrají i Sunshine nebo Pipes and Pints

O nic horší nejsou ani další kapely. Za zmínku stojí především Sunshine. Soubor kolem frontmana Kaye Buriánka je trochu paradoxní v tom ohledu, že předtím než se výrazně prosadil v České republice, bodoval ve Spojených státech. Kay Buriánek se v Opavě představí poněkolikáté v relativně krátkém časovém sledu. Naposledy se objevil v Klubu Art, když společně s Vladimírem 518 z pražských Penerů strýčka Homeboye seznamoval opavskou veřejnost s knihou o undergroundových subkulturách Kmeny.

V seznamu účinkujících nesmíme přehlédnout ani kapelu The Fall Of Ghostface a hlavně punkrockovou skupinu Pipes and Pints. „Musím rovněž upozornit na bohatý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci zahrát paintball, zhlédnout fireshow anebo si zahrát člověče nezlob se v životní velikosti," pokračoval Jakub Rousek.

Nezapomeňte, že odpoledne plné hudby v Městských sadech začíná ve 14 hodin.

Kvalita Majálesu jde nahoru

To všechno zatím byl Opavský Majáles 2012 a doposud jsme zůstali pouze u pondělí. V úterý, tedy v době státního svátku si všichni budou moci po náročné pařbě odpočinout a ve středu 9. května se v klubech Gottfrei a Třináctce uskuteční divadelně-literární večer. Mimo jiné dojde i na křest univerzitního sborníku Artemisia. Začátek je naplánován na 17. hodinu.

O den později se pak středem pozornosti stane Kampus na Hradecké. V učebně je opět od 17 hodin na programu filmová noc. „Jsem rád, že Opavskému Majálesu už byla vtisknuta určitá tvář. Za poslední roky jde kvalitativně strašně nahoru. Z kdysi větší studentské záležitosti je dnes akce obřích rozměrů," uzavřel Jakub Rousek.

V Hlučíně se bude slavit na štěrkovně

Také Hlučín nechce oproti ostatním větším městům zůstat pozadu a uspořádá Majáles, který je na programu v pátek 4. května. Celá akce se bude konat na Hlučínské štěrkovně. První ročník Majálesu v Hlučíně se uskutečnil před dvěma lety.

Známý kytarista několika prajzských a ostravských kapel Láďa Kašuba si vzpomněl, že něco podobného před lety pořádalo místní gymnázium. Řekl si proč ne, a de facto tím inicioval obnovení tradiční studentské akce. Nápadu se totiž chytilo několik dalších studentů a Majáles na hlučínské půdě mohl v roce 2010 započít svou existenci.

Na počátku stál Jan Sonnek, Jarek Ferčák, Petr Kamrád a Marie Suchánková. Město se rozhodlo Majáles finančně podpořit, což přilákalo i některé renomované hudební skupiny. Ono v tento čas není vlastně vůbec jednoduché přilákat kvalitní kapelu. Mnohdy jsou stěžejní finance, ale Majáles se koná prakticky všude, z čehož vyplývá: všichni chtějí mít všechny.

Hudebníci jsou tedy v tento čas doslova na roztrhání. I tak se na premiérovém ročníku Majálesu v Hlučíně ukázali Beatles Collection band, Kapriola, Sakumprásk nebo Raptus. Akci navštívila asi tisícovka návštěvníků, což rozhodně není vůbec špatná vizitka. Rok nato se pořadatelé museli obejít s nižším rozpočtem, avšak tato skutečnost snad vůbec nevadila, protože si to do Hlučína namířil fenomenální písničkář z Litvínova Xavier Baumaxa.

Všichni už s napětím očekávají, jak se Majálesu na Hlučínské štěrkovně povede letos. Organizátoři podobně jako každý rok udělali maximum a oslovili hned několik kapel. Kromě Beatles Collection bandu, který se dá označit za čestného účinkujícího, na pódiu před posluchače předstoupí opavská Expedice Apalucha, která v loni vydala dvojcédéčko Sahara.

Vystoupí i další pozvaní hosté. Jmenujme například Tatrosku, Slepé Křováky anebo Kohout plaší smrt. Návštěvníci se tak určitě mají na co těšit. A co víc. Nouze nebude ani o adrenalin, protože jednotlivá hudební vystoupení proloží odvážlivci exhibicí na freestylových kolech. Oslavy jara by mohly na Hlučínské štěrkovně dopadnout velice dobře.

Pokud si nechcete nechat tuto akci za žádnou cenu ujít, mějte na paměti, že Majáles v Hlučíně je naplánován na pátek 4. května. Začíná se přesně v 18 hodin.

Petr Dušek