O významu objektu a jeho dalším využití poskytnou návštěvníkům informace kastelánka Eva Kolářová s památkářkami Michaelou Pflegrovou, Andreou Kožuszníkovou a Danou Kouřilovou. Architekt Jaromír Hanuška přiblíží úskalí převodu barokní sýpky do funkce návštěvnického centra a Jaromír Pekárek vysvětlí stavební, technickou a umělecko-řemeslnou problematiku stavby.

Součástí programu bude komentovaná prohlídka zámeckého areálu a seznámení s památkovou obnovou zámecké oranžerie, zámeckých střech i historického obytného podkroví, postupně zpřístupněného veřejnosti v sezonách 2013 a 2014. Sýpka je nejstarším dochovaným objektem raduňského zámeckého areálu.

Během restaurátorských prací byly odkryty dosud neznámé autentické datace výstavby a mladší renovace sýpky s vročením 1752 a 1828. Sýpka je z lomového omítaného kamene a má polovalbovou střechu s hambálkovým krovem a deštěnými štíty. Původně šindelová krytina byla později několikrát překrývána lepenkou, natíranou dehtem.

„Po válce se na střeše ocitl eternit a potom plech. Při nynější opravě sýpky se na střechu opět vrátil štípaný šindel," říká Eva Kolářová.

Vlastní stavební konstrukce včetně krovu, byly provedeny v jedlovém dřevě a pochůzí záklopové stropy čtyř vnitřních etáží jsou z dubových fošen. Sýpka sloužila k uchování obilí nejen jako potraviny, ale také osiva, skladovány v ní ovšem byly i další suché plodiny. Svému účelu objekt sloužil až do roku 1985, kdy jej Zemědělské družstvo v Opavě-Kylešovicích předalo správě zámku Raduň.

Po obnově slouží jako nové návštěvnické informační centrum zámeckého areálu státního zámku Raduň.