Hlučnější koncerty. To je největší problém pro obyvatele Dolního náměstí a okolí. Ti si vyžádali orientační měření hluku a s výsledky se obrátili na opavskou radnici. Iniciátorkou všeho je zastupitelka Pavla Brady (Chcete změnu? Volte mladé!), která žije v blízkosti celého dění. „Při koncertě Gaiah Mesiah se mi doma třásly okenní tabulky,“ postěžovala si Pavla Brady. „Nejde o to, že bych měla něco proti kulturním akcím, ale pokud chceme, aby centrum žilo, tak musíme lidem umožnit tam žít,“ dodala Brady.

Dopisem, který Brady zaslala panu primátorovi, zastupuje občany žijící v této zóně. Podle vedoucí odboru kanceláře primátora Jany Foltysové byla důvodem výběru jednotlivých kapel snaha vyhovět všem věkovým kategoriím. O dalším postupu vedení města jedná s organizátory a zvukaři. Pavel Spálený jako pořadatel kulturního léta poukazuje na to, že problémy s hlukem jsou všude tam, kde se takové akce konají. „Všude se to řeší tichou dohodou. V podstatě nic jiného se dělat nedá, protože hluk vyšší, než je povolený, vydá i dav lidí,“ obhajuje Spálený.

Nepovolenou míru hluku mohou způsobit i projíždějící vozidla. „Můžeme si říci, že tyto normy budeme plně respektovat, ale pak se musíme vzdát pořádání všech rockových, ale zřejmě i řady dalších koncertů ve městě,“ uvádí Jana Foltysová. Situace je tak bezvýchodná. Pokud bude chtít město nadále oživovat centrum pořádáním koncertů, budou obyvatelé nuceni trávit čas v době konání akce někde jinde. Na druhé straně se naskýtá otázka, zda má Opava venkovní prostory, které by takovému dění odpovídaly, a zároveň by přitáhly dostatečné množství zájemců.