Z velké části jde o lidovou tvořivost, díky níž vznikl například vodník, kterého si nasadili do rybníka ve Slavkově. V Hradci nad Moravicí zase vyrobili dopravní značku s kachnou, v Dolních Životicích namalovali na silnici obrázek, který si můžete vysvětlit různě, v Pusté Polomi napsali nebožtíci zajímavý vzkaz zlodějům.

Anonymní autoři těchto výtvorů baví sebe i ostatní. Pokud je ve vašem okolí něco podobného, a my to přehlédli, napište nám o tom.

Slavkovský rybník hlídá vodník

close zoom_in

Sedí na stoličce nad hladinou rybníka. Má zelený frak, červené boty, u nohou rybu, u ruky sklenici s pitím. Vodník, který již delší čas hlídá jeden ze slavkovských rybníků. Umístili ho zde členové rybářského spolku ze Slavkova, kteří mají na břehu malou chatu. Cyklisté a pěší nemohou tuto postavičku patřící ke koloritu místní krajiny přehlédnout. „Vodníka vyrobil náš občan Jaroslav Klapetek, který však již bohužel není mezi námi. Měl k takovým věcem nadání, bavil se tím. Však i ty dřevěné cedule na březích rybníka jsou jeho dílo,“ uvedl starosta Slavkova Vladimír Chovanec.

Kdo vyzdobil křižovatku?

close zoom_in

Velký otazník, nad ním šipka s nápisem SVOBODA. Ta ukazuje doleva směrem na sousední Štáblovice, doprava na Mikolajice zase směřuje srdcový panáček. Takový obrázek namaloval někdo na křižovatku za novým mostem přes říčku Hvozdnici v Dolních Životicích. A někteří si teď s tím lámou hlavu. „Pátrám po tom. Podle mého mínění to je svérázně vyznačená cyklistická trasa. Táhne se to totiž od Stěbořic přes Jezdkovice až sem k nám,“ říká s úsměvem dolnoživotický starosta Jaroslav Vaněk. „Nějaká recese to bude, ale kdo je autorem, to nevím,“ dodává. Jiní si zase myslí, že se jedná o svatební obrázek. „Vyloučit se to nedá, svatba tu nedávno byla,“ krčí rameny starosta.

Nebožtíci varují zloděje

close zoom_in

Lidská nene- chavost nezná mezí, což zřejmě rozzlobilo i nebožtíky na hřbitově v Pusté Polomi. Proto zloději vzkázali, že nemá krást a že ho sledují. O co jde? Na tamním hřbitově ukradl někdo z nádrže na vodu ventil i s kusem hadice a speciálně, svépomocí upraveným redukčním víkem. Škoda na majetku není velká, ale jak k tomu přijdou občané nabírající vodu na zálivku hřbitovního kvítí, když jim teď voda stříká do bot a na kalhoty až do výše kolen?

Řece kraluje velký zelený žabák

close zoom_in

Velký žabák na kameni uprostřed řeky. Toho nelze přehlédnout pod mostkem v Jánských Koupelích. Kdo žabáka na kámen nakreslil, však nikdo neví. „Je tam už určitě dva roky, ale opravdu nevím, kdo ho namaloval,“ řekl Luděk Kozák, starosta Starých Těchanovic, pod které Jánské Koupele spadají.

close zoom_in

Místo čtyřicítkou zde můžete jet stočtyřicítkou. Alespoň to hlásá tato dopravní značka u otické sopky.

close zoom_in

Pokud nemáte chuť na bramborák a uzená žebra, tak přijďte. Pokud máte chuť, nechoďte. Alespoň takto to vyplývá z cedule, která je umístěna v Jánských Koupelích směrem k chatovišti.