Oproti minulým letům, zvláště předloňskému roku, by se dalo říct, že v lesích na Opavsku je od kůrovce zatím pokoj. Taková je situace v Městských lesích Opava.

„To se ale může rychle změnit, bude záležet na počasí a průběhu srážek. Lesy se nám podařilo vyčistit od dřeva, které je pro kůrovce atraktivní. Pokud ale nastane delší období horka bez srážek, pak opět kůrovcová kalamita hrozí," uvedl ředitel Městských lesů Opava Radomír Drašák.

Podle jeho slov kůrovec vylétá z hrabanky, pokud se její teplota dostane nad 14 stupňů Celsia, a dlouhodobě teplé počasí je pro kůrovce doslova ideální.

Problémy s kůrovcem stále mají na Budišovsku. „Kůrovec je i letos velkým problémem. V našich lesích jsme prakticky už bez smrků. Je to dlouhodobá záležitost, se kterou se na Budišovsku snažíme vypořádat," sdělil k tématu jednatel Lesů Budišov nad Budišovkou Josef Klus.

Doslova kůrovcová kalamita letos trápí oblasti, které spadají do lesní správy Bruntál, Město Albrechtice a Šternberk. Jen tyto tři oblasti vytěží 1,5 milionu kubíků dřeva. Rojení lýkožrouta smrkového, tedy kůrovce, letos začalo s takřka měsíčním zpožděním.

„Tento lesní škůdce se běžně rojí kolem 20. dubna, počasí mu ale nepřálo. Minulý týden se oteplilo a jarní rojení začalo. Lesy ČR investují do obranných opatření 172 milionů korun," uvedla mlučí Lesů ČR Eva Jouklová.

Na kůrovce lesníci nastražili 30 tisíc lapačů a během roku asi 300 tisíc lapáků. Pravidelně kontrolují lapáky i lapače včetně porostních stěn, kam kůrovec obvykle nalétává. „Už v prvním týdnu rojení jsme přidávali tisíce lapáků, abychom maximum brouků udrželi pod kontrolou.

Kůrovci letos dlouho čekali, o to intenzivněji využili oteplení minulých dnů. Lapáky se tak rychle plní, takže přidáváme další," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.