Lesníci se s kůrovcem potýkají dlouhodobě a jen v minulém roce bylo kvůli němu vytěženo rekordní množství dřeva. Letošní rok však může negativní čísla ještě překonat.

„Za první tři měsíce bylo vytěženo už 866 tisíc metrů krychlových. Normální je, že se vylíhnou dvě generace kůrovce, v tomto roce to ale mohou být i čtyři," varuje mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Situace je navíc podle Lesů ČR nejhorší právě na severní Moravě a ve Slezsku. Napadené stromy je třeba z lesů co nejrychleji odvážet a sázet stromy nové. V lesích tak ubývá jehličnatých stromů, které nahrazují ty listnaté. Pohromou však není pouze kůrovec, ale například také silný vítr, kterému oslabené stromy nedokážou čelit.

Opavsko má s kůrovcem časté problémy také kvůli své poloze. „Úhrn srážek se jednoznačně snižuje. Opava a Vítkov navíc leží ve srážkovém stínu," vysvětloval v září lesní správce v oblasti Vítkova Jiří Groda.

Nepříjemný dopad může mít přemnožení kůrovce také na cenu dřeva. Její nárůst se dá předpokládat především vzhledem k omezením těžby. „Shodný problém řeší v České republice i jiní vlastníci lesů města, obce, církve i soukromí vlastníci a potýkají se s ním také lesníci na Slovensku, v Rakousku, v Německu a dalších evropských zemích," dodala Eva Jouklová.

Že je současná situace vážná, potvrdil také generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád: „Obrana lesa před kůrovcem je naší prioritou. Proto smluvní partnery sankcionujeme, ale i motivujeme, aby napadené dříví odvezli včas."

Petr Večeřa