Zajímalo nás, jestli bude hřbitov během Památky zesnulých více zabezpečen a jak bude fungovat doprava na hřbitov.

Hřbitov bude otevřen až do dvaadvaceti hodin

Otevírací doba během Dušiček bude prodloužena. Od soboty pětadvacátého října do neděle druhého listopadu bude hřbitov přístupný veřejnosti od sedmé hodiny ranní až do dvaadvaceti hodin.

Výjimku tvoří pouze středa devětadvacátého a čtvrtek třicátého října, kdy bude otevřeno jen do devatenácti hodin. Od pondělí třetího listopadu bude otevírací doba od sedmi do sedmnácti hodin.

Výzdoba hrobů je individuální

Výzdoba hrobů se různí podle potřeb lidí. „Výzdoba je individuální, podle vkusu pozůstalých. Je různá, jak lesní kytice, tak živé květiny nebo květiny umělé a věnečky,“ potvrdil redakci provozně technický náměstek Technických služeb Martin Girášek.

„Správa hřbitovů provádí údržbu, zajišťuje provoz, úklid, odvoz odpadů a udržování pořádku na veřejných hřbitovech ve správě Technických služeb Opava, s.r.o. Nezajišťuje ani neprovádí však výzdobu hrobů, a to ani o Památce zesnulých,“ doplnil Martin Girášek.

Hřbitov se do Dušiček nestihne opravit

Budou dokončeny rozsáhlé opravy hřbitova do Dušiček?

Podle slov Martina Giráška opravy určitě hotové nebudou. Stavební firma však bude muset zabezpečit staveniště tak, aby byl umožněn příchod ke všem hrobům.

Lidé upřednostňují netradiční ozdoby na hroby

Trendy ve výzdobě věnců se různí. „Děláme klasické slaměnkové věnce nebo z umělých květin. Z přírodních květin se moc nedělá, protože dlouho na hrobech nevydrží. Když zaprší, nevypadá to pěkně. Umělé jsou lepší, dnes už vypadají pěkně, skoro jako živé,“ řekla nám zaměstnankyně květinářství Dery Gabriela Mrázová a dodala, že místo klasických věnců se dají udělat také kříže, které mají podklad z jehličí, a vypichuje se do nich sušina, přidají se slaměnky.

V květinářství Slunečnice se soustřeďují převážně na modernu. „Některé věci jdou víc, jiné míň, záleží na povaze člověka a jeho vkusu. Děláme polodlouhé vazby a mechové kříže, polotovary moderně dozdobujeme, hodně se používají i dráty různé šířky,“ informovala zástupkyně vedoucí květinářství Slunečnice a dodala, že věnce asi letos moc nebudou.

„Nejvíce budeme dělat polodlouhé kříže, začínají se také dělat ikebany, ještě rozvažujeme, které typy letos upřednostníme,“ zmínila zástupkyně Slunečnice. Podle jejích slov chtějí zkoušet něco nového, podlouhlé tvary a netradiční věci. Podle zkušeností zaměstnankyně květinářství Jasmín je naopak největší poptávka po klasice.

„Více výrobků kupujeme přírodních, máme zkušenosti, že nejvíce jdou klasické věnce s holandskými květy a klasická lesní kytice,“ doplnila zaměstnankyně. Majitelka květinářství Martina Pernerová ze své praxe ví, že nejvíce zákazníci touží po exotice.

„Lidé chtějí moderní, netradiční a extravagantní ozdoby na hroby. Chtějí například výrobky v přírodních žluto-oranžových barvách. Někdo chce přírodní věnce ze šišek spolu s exotickými doplňky. Dále upřednostňují ležérní linie, protáhlé prvky a čtyřhranné věnce,“ vyjmenovala možnosti výzdoby Martina Pernerová a doplnila, že na kůru je možné položit květinu, nebo lidé dávají na hroby květinové koše s exotickými plody, přírodními materiály, proutěnými kuličkami s kůrou a bambusky.

Hřbitov bude pod dohledem policie

Bude se hřbitov hlídat kvůli krádežím?

„Každoročně ve spolupráci s městskou policií dohlížíme společně na hřbitovy v rámci okresu. Podle místa příslušnosti provádí oddělení kontrolu ve večerních hodinách. Snažíme se zamezit krádežím lampiček a květinové výzdoby,“ sdělil redakci mluvčí opavské policie René Černohorský a dodal, že kontrolují také parkoviště a zaparkovaná vozidla.

Jak se dá bránit krádežím? Podle Černohorského by lidé neměli dávat na hroby drahé věci a jakýkoliv pohyb podezřelých osob nahlásit na linku 158.

MHD bude v případě potřeby posilovat dopravu

Jak bude fungovat městská hromadná doprava během Dušiček?

„Během posledních let jsme nemuseli přidávat spoje navíc, ale jsme na to připraveni,“ informoval vedoucí provozu MHD Josef Kraus s tím, že konkrétně na sobotu a neděli budou připraveni posílit úsek od divadla k hřbitovu náhradními autobusy.