Předchozí
1 z 14
Další

Deník vybral několik těchto zařízení a vyfotografoval místa, kde předtím proslulé opavské podniky fungovaly. Poznáte je podle toho, jak vypadají tyto lokality dnes? Do souhrnu jsme zařadili podniky napříč historií Opavy.

Najdete zde kavárny, které zažily svou zlatou éru v době Rakouska-Uherska, za první republiky, ty, které vzkvétaly za komunismu, ale také restaurace či bary, které se otevřely až po revoluci.

Vyzkoušet si můžete také náš kvíz zde:

Patříte mezi vyhlášené patrioty Opavy? Pak si vyzkoušejte kvíz Deníku a poznejte zaniklé restaurace, bary, vinárny a hospody ve městě.
KVÍZ: Zaniklé hospody a bary v Opavě. Vzpomenete si i na jejich názvy?

Cukrárna Opera

Cukrárna Opera.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Původně na tomto místě stávalo Café Hansel. Podnik, na který se ptáme, byl ale založen až v letech 1964 až 1965 a nacházel se na Horním náměstí. Konaly se zde taneční večery s živou hudbou, později se z místa stala legendární opavská cukrárna, která neměla široko daleko konkurenci. Takřka každá návštěva centra musela končit právě zde. Byla i vyhledávaným cílem studentů a mladých lidí, kteří si zde dopřávali lahodné míchané nápoje. Cukrárna ale proslula hlavně vynikajícími zákusky a zmrzlinovými poháry. Ve spodní části se nacházel bufet a jídelna, rovněž i výdejní okénko zmrzliny. Po revoluci se ovšem zařízení uzavřelo, dnes bychom na jeho místě našli jednu z opavských bank.

Restaurace Gastria

Restaurace Gastria.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Když se šlo na promítání nebo představení do kina Mír v Kolářské ulici, většinou si lidé dávali rezervaci do restaurace, která se nacházela téměř naproti biografu. Pekla se tady pizza, sedělo se v přízemí i prvním patře, návštěvníkům zůstávají v paměti třeba nakloněná zrcadla, umístěna na stěně naproti baru, takže číšníci i hosté ve spodní části měli přehled o dění nahoře. Kamenná restaurace už nyní nefunguje, ovšem název jako takový zůstal, jde o jeden z opavských rozvozů pizzy a jídel.

Restaurace Vesmír

Restaurace Vesmír.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Původně v tomto domě na rohu Hrnčířské ulice a Masarykovy třídy sídlila kavárna Raida. Po válce ji ovšem vystřídala jedna z kultovních opavských restaurací a pivnicí, v níž nechyběl ani salonek pro pořádání akcí. Nejdříve to byla spíše „putyka“, ovšem přibližně třicet roků nazpátek se z ní stal luxusní podnik. Opavané dodnes vzpomínají na tamního číšníka pana Jiřího, který se vzorně staral o hosty a byl to zkrátka číšník par excellence. Přízemní restaurace ovšem nevydržela. Po jejím zániku zde existovala třeba herna nebo banka, aktuálně jsou prostory prázdné.

Promenádní restaurace

Promenádní restaurace.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Při procházce Křižíkovými sady směrem ke knihovně Petra Bezruče, narazíte za zdí kolem Minoritského kláštera na několik schůdků, které ovšem nikam nevedou. Původně jimi ale vcházeli návštěvníci do vyhlášené opavské restaurace. Stávala zde už v dobách dávno minulých, do roku 1855 nesla název Oswaldova kavárna u Kiosku, kterým byl myšlen nedaleký antický tempel v parku. V roce 1875 získalo zařízení název, na jaký se ptáme v tomto kvízu. Restaurace byla vyhlášená i některými specialitami. Od roku 1942 ji začali provozovat členové rodiny Philipps, oblibu si u Opavanů všech společenských tříd získala nejen nabídkou občerstvení, ale i hudebními produkcemi. Posezení v příjemném parkovém prostředí zákazníky lákalo. Restaurace sice přežila druhou světovou válku, ovšem v roce 1945 vyhořela a již se nikdy neobnovila.

Hostinec Formanka

Hostinec Formanka.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Restaurace s penzionem, stojící na točně trolejbusů v Krnovské ulici, byla cílem nejen obyvatel městské části Jaktař. Sedělo se uvnitř v hospodě, k dispozici byl menší salonek i větší sál, ale také příjemná venkovní zahrádka s dětským hřištěm. Už pár let je však podnik uzavřen.

Národní kavárna

Národní kavárna.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Dům na křižovatce Olomoucké a Lepařovy ulice byl v prvorepublikové době noblesní kavárnou, ve které se scházela opavská smetánka. Kavárník Emil Janík koupil starý přízemní objekt v roce 1902 a nechal jej přestavět na dvoupatrovou budovu v novorokokovém stylu. V přízemí začala fungovat kavárna a podnik patřil k nejlepším svého druhu ve městě. Nejspíše v 50. letech byla do interiéru vestavěna galerie. Podnik navštěvovali běžní Opavané, stěny ve vstupní části lemovala akvária s pestrými rybkami, v sále měli návštěvníci na výběr mezi stolky ve střední části a boxy podél stěn. Každou sobotu zde hrála živá hudba, tančilo se na malém parketu a k občerstvení sloužil bar na galerii. Podnik však nepřežil 90. léta a rovněž pokusy o znovuotevření v minulých letech skončily nezdarem. Dnes je z někdejšího opavského klenotu kasino.

Hospoda a bar Nashville

Nashville.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

V 90. letech vznikl v Opavě podnik, který zde dosud neměl obdoby. Šlo o něco revolučního, něco, na co Opavané rozhodně do té doby nebyli zvyklí. Hospoda se nacházela v Masařské ulici, skoro hned na rohu s ulicí Mezi trhy. Ve svých začátcích to bylo nóbl zařízení ve stylu divokého západu, sedělo se i v patře. Jenže s hospodou to později šlo od desíti k pěti, až se z baru stalo zařízení, kam by střízlivý nešel snad skoro nikdo, kde metaforicky řečeno létaly popelníky vzduchem, zkrátka taková „pátá cenová“. Odpovídala tomu klientela i prostředí. Nyní jsou někdejší hospoda a bar už dávno minulostí.

Letní kavárna Niedermayer

Letní kavárna Niedermayer.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Přibližně v místech zachycených na snímku, za Schinzelovým domem, dnešním praktickým pracovištěm žáků opavské hotelové školy v Sadech Svobody, stávala v minulém století letní kavárna. Původně, někdy kolem roku 1905, byla provozována majitelkou Marií Krupitza, odtud také její původní název Krupitza. V roce 1911 už byla jejím majitelem jiná osoba, po které nesla tato oblíbená měšťanská zahradní kavárna jméno, na které se ptáme v kvízu. Kavárna sice přečkala válku, ale na Velikonoce 1945 do základů vyhořela a zcela zmizela, do dnešních dní se z ní nedochovalo nic.

Hotel Orient

Hotel Orient.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Tento další proslulý opavský podnik na rohu Ostrožné a Hrnčířské ulice náležel ve 20. a 30. letech k jedněm z mála podniků, kde se v Opavě scházeli čeští regionální politici a později za války i tajně čeští odbojáři. Kavárna fungovala v patře, v přízemí se několik let prodávaly knihy, hudebniny nebo kancelářské pomůcky. Na konci druhé světové války ale budova i s kavárnou vyhořela, následně byl dům upraven pro bytové účely. I přesto se sem ale zlatá éra dokázala vrátit, když se v přízemí otevřel bufet a kavárna. V suterénu se pak chodívalo do baru, přezdívaného „žumpa“. Neodmyslitelnou součástí byly hudební a taneční večery, pro mnohé Opavany i návštěvníky města byl tento podnik srdcovou záležitostí. Bohužel ani on „nepřežil“ a po revoluci se z něj stala další z mnoha opavských bank, tato instituce zde sídlí dodnes.

Restaurace Boží koutek

Boží koutek.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Dům, ve kterém v přízemí sídlila proslulá stylová opavská vinárna, později restaurace, pochází z první poloviny 15. století. Dodnes stojí na rohu Masařské ulice a Mezi trhy a od roku 1958 je památkově chráněn. Do oblíbeného restauračního zařízení se vcházelo zboku z Masařské, usadit se hosté mohli do bočních boxů, uprostřed byly klasické stoly. Restaurace fungovala ještě po roce 2010, pak byl uzavřena.

Restaurace Veneto

Restaurace Veneto.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Díky svému umístění v prvním patře byl z této restaurace krásný výhled na celé Horní náměstí. Zařízení se nacházelo právě v samotném centru Opavy, jako součást bývalého obchodního domu Slezanka, naproti radnice Hlásky. Prostorná restaurace byla řešena v italském stylu, chodilo se sem svého času na polední menu, večeře, ale také na pizzu, víno a dobré pivo. Po zrušení restaurace zde před několika lety chvíli fungoval bar, i ten byl ale později uzavřen, nyní jsou prostory prázdné.

Restaurace U Rytířů

Restaurace U Rytířů.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

V Popské ulici v centru Opavy sídlila v suterénu restaurace, kam se chodilo na jídlo i pivo. Návštěvníci pamatují třeba kroužkovou zbroj, která spolu s meči visela na zdi. Název neslo toto zařízení i podle nemocnice, která se nacházela v budově hned vedle. Podnik fungoval ještě po roce 2012, v následujících letech se uzavřel.