Podle něj mohou vysoké venkovní teploty lidem zcela jistě zkomplikovat zdraví. „Jedná se přitom především o několik skupin obyvatel, kterými jsou malé děti, senioři a chronicky nemocné osoby. V některých případech může být horko jedním z faktorů, jež mohou přispět až k ohrožení života,“ vysvětluje Lukáš Humpl.

V souvislosti s horkem jde pak zpravidla o postižení kardiovaskulárního systému. „Poměrně často se tedy v posledních týdnech setkáváme s kolapsovými stavy či s dechovými obtížemi, a to zejména u starších pacientů. Dále se závratěmi, cévními mozkovými příhodami, ale i s vyšším počtem epileptických záchvatů. U dětí i dospělých jsou to pak obtíže spojené s dehydratací, úpalem nebo úžehem,“ pokračuje.

Jízda s nákupem skončila kolapsem

Jak redakci řekl, záchranáři zasahovali například u dítěte, s nímž jeho maminka trávila opravdu tropický den na koupališti. „Ani ne dvouleté dítě po celodenním pobytu na slunci, kdy bylo bez pokrývky hlavy a zřejmě i nedostatečně pilo tekutiny, večer zkolabovalo a došlo i k záchvatu křečí.

Ukázalo se, že organismus malého pacienta je přehřátý a chlapeček skončil v nemocnici,“ zmínil se slovy, že vyjížděli i k seniorům, kteří v horkých dnech zkolabovali při jízdě na kole, obtěžkáni ještě plnými nákupními taškami. O jeden z výjezdů se postaral i starší muž, který v poledním žáru pracoval na střeše svého domku.

Ve svetru ve třiceti stupních

Jak dále Humpl zmínil, důležitou roli hraje prevence. Lidé by měli podle jeho slov více dbát o svou fyzickou pohodu. Důležitý je samozřejmě dostatek odpočinku a tekutin.

„Malé děti a staří lidé si mnohdy o tekutiny neřeknou a nemusejí ani mít pocit žízně. Jde také o rozumnou míru tělesné aktivity, a to především v době, kdy je venkovní teplota a sluneční žár nejvyšší. V těchto hodinách je nanejvýš rozumné vyhnout se například práci na zahrádce nebo pohybu po rozžhavených ulicích města,“ uvedl a dodal: „Senioři mají mnohdy zažitý svůj denní rytmus činností, ten je však zapotřebí v horkých dnech přizpůsobit tak, aby jejich organismus nadměrně nezatěžoval. Jde o takzvané termoregulační chování , do něhož spadá také to, že se přiměřeně oblékneme.“

Jak potvrdil, často se však stává, že seniory postižené kolapsem najdou oblečené v několika vrstvách oděvu. A to i přesto, že venkovní teplota přesahuje třicet stupňů. „Podobné to však bývá rovněž u malých dětí, u nichž mají maminky strach, aby je neofouklo a přivodí mu nakonec nemoc z přehřátí,“ doplnil na závěr.