Nové ulice na jedné straně a nerovný přístup města k občanům na straně druhé.

Tak by se dalo ve zkratce popsat jednání pondělního zastupitelstva o odkupech pozemků předzahrádek v lokalitě Procházkova a Lužická a K Moravici v Kylešovicích.

Na nerovný přístup upozornila zastupitelka Pavla Brady (Zelená pro Opavu).

Cena za podobné pozemky podle vyhlášky činí 300 korun za metr čtvereční. Zastupitelé však dostali na stůl návrh, který počítal s cenou 800 korun za metr čtvereční.

„Můžeme se jako zastupitelé chovat tak, abychom si naklonili co nejvíce voličů, ale spíš si myslím, že se ke všem máme chovat rovně,“ uvedla Pavla Brady s tím, že se také dotazovala na celkovou částku, kterou město bude vybudování komunikací stát.

Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (Změna pro Opavu) půjde o sumu mezi šesti až osmi miliony korun.

Komunikace se budou stavět na Procházkově, Lužické ulici a ulici K Moravici. Město se dosud nedohodlo s několika posledními majiteli pozemků. Zastupitelka Simona Horáková své kolegyně a kolegy informovala, že lokalitu nedávno navštívila.

„Byla jsem tam a takhle byste bydlet nechtěli,“ podotkla s tím, že rozumí snaze místních obyvatel, kteří chtějí slušné chodníky, osvětlení a bydlení.

Podle svých slov se také účastnila lednové schůzky u primátora Radima Křupaly, kam přizvala i předsedu Spolku civilizovaného bydlení Tomáše Wernera.

Ten před pěti lety založil zmíněný spolek ve snaze upozornit na tristní stav komunikací v této oblasti. Spolek dnes tvoří okolo čtyřiceti rodin. Majitelé domů podle něj musí užívat v podstatě polní cesty zasypané štěrkem, které jsou plné děr a výmolů.

Tomáš Werner se celou dobu, co stojí v čele spolku podle svých slov snaží o komunikaci s městem.

„Jsem rád, že jsme se konečně posunuli o krůček dopředu. Celou tu dobu žádáme město o spolupráci. Za loňský rok jsme se s vedením města setkali jen jednou a naposledy to bylo letos v lednu,“ upřesnil.

Nicméně tato schůzka podle něj dopadla dobře.

„Vypadalo to, že projektu je pan primátor nakloněný. Na cestě je také dohoda s městem o stavbě komunikací, se kterou pan primátor souhlasil,“ dodal Tomáš Werner.

Zastupitelé na své pondělní schůzi nakonec schválili odkupy pozemků ve výši 800 korun za metr čtvereční.

„Šlo o cenu navrženou městem. S námi ji nikdo nevyjednával,“ komentoval Tomáš Werner s tím, že nikdo z místních obyvatel nemá s touto částkou problém.

První etapa úprav na ulici Procházkově, části Lužické ulice a části Hlavní by měla být podle příslibů města hrazena z přebytků závěrečného účtu za loňský rok.