„V Kylešovicích je to případ za případem a pomalu je to už na vydání románu," říká jedna místních obyvatelek, Nikola Věntusová. Následně pro ilustraci popisuje několik případů, ke kterým zde mělo dojít jen během posledního měsíce.

„K nám přes plot se snažili přelézt Romové. Naštěstí na ně upozornil pes a můj muž na ně vyběhl. Snažili se to ukecat, že chtěli jen nějaký starý šrot, ale jakmile se prokázal jako policista a chtěl legitimaci, tak se dali na útěk. Naproti sousedovi pak v noci vybili okno. O kus dál souseda přepadli během odpoledne. Zeptali se, jestli neví, kolik je hodin, a on z dobré vůle šel dovnitř do garáže se podívat. Bohužel když k nim byl zády, tak k němu přiskočili a něčím ho praštili do hlavy. Našla ho až manželka, která zavolala sanitku."

Do výčtu lze poté přičíst vybitá okna zdejší mateřské školky, na které se zaměřil neznámý vandal v minulých dnech. Uplynulé úterý tady měli navíc dva mladiství krást v prodejně potravin na rohu ulic Ruské a Hlavní. Vždy si údajně zašli koupit dovnitř nějakou maličkost a při tom si pod rukou přibrali i nějaké to zboží ‚za pět prstů'. Než na ně přivolaly prodavačky policii, stihli prý pronést snad až osm balení značkové kávy.

„Nedávno jedna maminka u školky říkala, že byla přepadena nějaká paní Na Hrázi. Vždyť je to tu o strach. Snad se konečně někdy dočkáme posílení hlídek policie i na našem konci Kylešovic. (ulice Na Hrázi, Malá, Joži Davida atd. pozn. redakce)," neztrácí naději Nikola Věntusová.

Policie však vidí věc jinak. Ústy svého tiskového mluvčího Reného Černohorského zdůrazňuje, že policisté situaci v Kylešovicích nepodceňují a neponechali nic náhodě ani při dřívějších zprávách o vzrůstajících problémech s místní početnou romskou komunitou a dalších podnětech. Za celou tu dobu zde ovšem údajně nezaznamenali větší problémy a už vůbec ne nárůst kriminality oproti minulým letům.

„Kylešovice nejsou žádnou vyloučenou lokalitou. Pokud bych měl říct, kde je podle statistik kriminalita v Opavě největší, pak bych pravděpodobně volil centrum města a Kateřinky. Zvýšená kriminalita je hlavně na různých sídlištích, parkovištích, v barech a podobně. Co se Kylešovic týká, jedná se o jedno z nejklidnějších míst v Opavě," tvrdí René Černohorský.

Mnoho kylešovských obyvatel nad tím však nevěřícně kroutí hlavami a doufá, že i přes toto mínění policie se dočkají zvýšení bezpečnostních opatření a častějších policejních hlídek.

OTÁZKA PRO… Tiskového mluvčího opavské policie René Černohorského

Jak je to s kriminalitou v Kylešovicích? Skutečně je to problém?

„Ze statistik i ověřením na obvodním oddělení v Opavě, u dopravních policistů, ale i u strážníků Městské policie Opava vyplývá, že v Kylešovicích v žádném případě není v této chvíli nijak zvýšený počet ohlášených či zjištěných trestných činů nebo přestupkového jednání a chování. Tato skutečnost však nebyla ani v předchozích létech.

Daleko vyšší kriminalita je ve městě, například sídlištích v Kateřinkách, nebo ulicích Olomoucká a Krnovská, kde je síť nákupních center a parkovacích ploch. Posilovat v Kylešovicích hlídky tak není rozhodně nutné, přesto policisté PČR i strážníci MP zde v průběhu služby neustále hlídkují. Navíc u většiny zaevidovaných případů, ke kterým zde došlo v průběhu letošního roku, policisté již zjistili pachatele (5 případů trestné činnosti objasněno, 3 případy majetkové trestné činnosti jsou doposud v šetření).

Pokud ale dochází k činům, které nikdo neohlásí, nemůže na ně Policie ČR z pochopitelného důvodu reagovat. Je proto nutné, aby nás kdokoli, kdo se bude cítit čímkoli poškozený, kontaktoval a případ nahlásil. Policisté učiní maximum pro zjištění pachatele."