Už zdálky působí opuštěným a zanedbaným dojmem. Při bližším ohledání zjistíte, že se okolo povalují odpadky a vitrínu u vchodu zdobí velká prasklina. Nicméně stále zde funguje lékárna, drogerie, trafika, rybářské potřeby, textil nebo pošta. V minulosti ale v budově sídlila také videopůjčovna a doktor.

Žabku teď nazývají domem hrůzy

Ti postupem času zmizeli. „Žabka je dům hrůzy,“ vysvětluje svůj odchod lékař Igor Chudoba, který v objektu provozoval ušní, nosní a krční ambulanci po dobu dvaceti let. Před dvěma lety to ale vzdal. „Byla v katastrofálním stavu od kanalizace až po elektriku,“ dodává.

Postupné vyprazdňování budovy ale není jediným problémem. Celkovému dojmu rozhodně nepřidávají opilci, kteří den co den sedí na zápraží s alkoholem v ruce. Příchozí je musí málem překračovat.

„Žiji v Kylešovicích přes třicet let a Žabka je v čím dál horším stavu,“ stěžuje si důchodkyně Zdena Havrlantová. „Samozřejmě mi to vadí, mělo by to tady být mnohem víc kulturní,“ dodává.

Proti opilcům bojují i prodejci

Se současnou situací není spokojená ani lékárnice, která zde pracuje. „Pravdou je, že se tu scházejí individua všeho druhu. Snažíme se je vyhánět, jak to jde, dokonce jsme jim říkali, že zápraží něčím natřeme,“ uvádí způsob, jak se s problémem vyrovnává. „Několikrát zasahovala i policie, ale sotva odešli, opilci se vrátili zpátky. Nejenže to špatně působí na lidi, ale dělají taky nepořádek,“ dodává.

Celá situace je o to horší, že na opilá individua mají výhled rodiče s dětmi z čekárny dětské praktické lékařky, která naproti sídlí. „Je to katastrofa, ani nechci vědět, jak to na ně působí,“ rozhořčuje se pro změnu trafikantka. „Chodí ke mně pravidelně pro alkohol, jeho prodej jim bohužel upřít nemůžu. Nejlepší by byla veřejná vyhláška, která by zakázala jeho požívání na veřejnosti,“ nabízí řešení. To však není.

Potvrzuje to i tisková mluvčí opavské policie Pavla Losertová. „Zákaz pití alkoholu na veřejnosti v České republice neexistuje. Strážník je může pokutovat za nepořádek, ale většinou se jedná o bezdomovce, kteří pokutu stejně nezaplatí. Většinou se s nimi alespoň domluví, ať se přesunou z frekventovaných míst někde stranou,“ říká.

pozn. redakce: problému se budeme věnovat

Klára Jarošová