Opavan Ladislav Groda si z této prestižní soutěže z pořadatelského Hasseltu přivezl deset zlatých, čtyři stříbrné a čtyři bronzové medaile. Pětičlenné posuzovatelské komisi představil kolekci svých mladých andulek, na které může být právem hrdý. Konkurence byla v počtu zhruba 19 000 skutečných ptačích krasavců z celého světa dost těžká. Jejich majitelé museli nejprve vyhrát ve všech druhových skupinách a vítězové pak soutěžili až do konečného rozdělení medailí.

Posuzování bylo tajné a odborná komise měla k dispozici vždy pouze číslo klece bez jména soutěžícího a země, ze které přijel. „Atmosféra na soutěži byla příjemná už proto, že poslední mistrovství světa se konalo v roce 2005 v Německu. Další dva roky nemohlo být uskutečněno kvůli ptačí chřipce. Andulky jsem převážel vozem a cestování zvládly bez problémů. Svými výsledky jsem byl letos mile překvapený, protože jsem až s takovým úspěchem ani moc nepočítal,“ říká Groda.

Hlavní posuzování bylo třídenní a další soutěžní den patřil kontrolní a revizní komisi, která kontrolovala číslo vystavujícího chovatele, stát, za který startuje, a věk opeřených exponátů. „Vítězný pták, u kterého by bylo zjištěno číslo jiného chovatele, nesprávný stát nebo věk, by byl ze soutěže automaticky vyřazen. Pořadatelé nám umožnili i zajímavý mimosoutěžní program. Navštívili jsme například i belgickou výrobnu krmiv,“ přibližuje Ladislav Groda, který plánuje řadu dalších výstav včetně mistrovství republiky a Evropy.

Letos pojede se svými výstavními opeřenci například do Rakouska na mezinárodní výstavu mláďat a na mezinárodní výstavu v Budapešti. „Chov výstavních andulek zůstane mým koníčkem určitě až do smrti. Je to záležitost, která mě dokonale pohltila. Každoročně jí obětují dovolenou i veškerý volný čas a jiné to už nebude,“ dodává chovatel.