Rekordy čtyřiapadesátiletého Opavana v budoucnu těžko někdo překoná. Ze světových šampionátů ptactva, kterých se zúčastňuje od roku 1999, si celkově odvezl neuvěřitelných 235 cenných kovů. Poslední medailová žeň proběhla před několika dny v italském městě Bari, kde se konalo letošní mistrovství světa.

Ladislav Groda se svými andulkami vybojoval jedenáct zlatých, osm stříbrných a dvě bronzové medaile. Vynikající výsledky českých chovatelů doplnil také René Poštulka z Otic, jehož korely braly dvě zlata, tři stříbra a dva bronzy. Česká republika v Itálii získala osmadvacet medailí a všechny obstarali zástupci opavského okresu.

.

„U andulek se posuzuje několik věcí. Opeření, hrdelní znaky a mohl bych pokračovat. Je na to vypracovaný mezinárodní standard WBO (Světová andulkářská organizace pozn. red.), podle kterého se posuzují. Musí být robustní a při pohledu zepředu na její ‚obličej', by neměly jít vidět oči," v kostce shrnul Ladislav Groda, co všechno na světových či evropských šampionátech odborná porota posuzuje.

Patrový dům pro andulky

V Bari se představilo celkem šestadvacet tisíc ptáků. Tuto výstavu zhlédlo více než sto tisíc návštěvníků z celého světa.

Není divu, že se Grodovy andulky setkaly s takovým úspěchem. V současnosti už legendární opavský chovatel jim podřídil prakticky všechno. Tyto exotické ptáky chová skoro padesát let. Od roku 1983 se navíc věnuje jejich šlechtění.

„Zabývám se genetikou a snažím se odchovat ptáky s ideálními znaky, abych se co nejvíce přiblížil standardu WBO," pokračoval.

Zajímá vás, kolik jedinců momentálně chová? Podržte se. Jedná se o 1 200 andulek. V Opavě pro ně má už tři speciální chovná zařízení na třech různých místech, z toho jeden patrový dům. „Počet se různí. V tuto chvíli jich je odhadem 800. Začínám ale s hnízděním, takže přibudou mláďata. Potom bych se měl dostat na číslo 1 200," uvedl dále.

.Andulka je v českých domácnostech poměrně častým a hlavně oblíbeným mazlíčkem. Lidé většinou chovají jeden maximálně dva kusy. Stejné byly začátky i v případě Ladislava Grody. Postupně se z toho ovšem stala neutuchající vášeň. „Do andulek jsem blázen. První jsem dostal v šesti letech. Pak jsem si pořídil další. Pak další a další. Nechovám nic jiného. Andulky jsou můj život," popisoval vášnivý chovatel Ladislav Groda.

Ptáky pojmenované nijak nemá. Nechce se tomu věřit, ale i přesto, že jich chová stovky, pozná je. „Jména jim nedávám. Když to řeknu slušně a lidsky, poznám je podle obličeje. Každý má své specifické rysy," vysvětloval.

Běžní chovatelé, kteří doma mají třeba jednu andulku, jí ochočí, mnohdy i naučí mluvit. U Grodových tomu tak ale není. „Žádnou takovou doma nemám. U nás mluví pouze má manželka," usmíval se nejúspěšnější český chovatel andulek.

Petr Dušek