Desítky lidí postávaly před branou tamní školky, odkud se vycházelo, již čtvrt hodiny před začátkem akce. Nálada byla skvělá a to i přesto, že počasí nebylo úplně dokonalé. S lampiony pak děti v doprovodu dospělých vyrazily na stezku, kde museli projít přes všechna strašidla. Nutno podotknout, že některá z nich vyděsila i dospělé. V cíli pak děti čekala odměna v podobě dárkových balíčků. 

Strašidla se domlouvají měsíc předem

Jak redakci potvrdila jedna z organizátorek akce Lucie Zálešáková, strašidla se domlouvají minimálně měsíc dopředu, aby měla dostatek času na přípravu masky. „Jeden den dopředu se chystá výzdoba, prodej ve stánku, kartičky a balíčky za odměnu.

V den konání akce začnou přípravy jako stavba dřevěného stánku, osvětlení, vaření vína a čaje, příprava startu. Maskování strašidel začíná tak tři hodiny před začátkem akce,“ řekla Zálešáková s tím, že úspěšnost takové akce je založena především na iniciativě lidí, kteří nelitují obětovat svůj volný čas a nadšení na vytvoření nezapomenutelných zážitků především pro dětské, ale mnohdy i dospělé účastníky. 

Pomáhá starosta s celou rodinou

Na akci spolupracuje také starosta Melče Martin Urbanský a jeho rodina. „Zapojujeme se všichni, a to nejen rodina, především řada dobrovolníků, bez kterých by tato akce a spousta jiných vůbec neproběhly. Na lampionový průvod se sjíždějí rodiče s dětmi a celé rodiny z okolních vesnic.

Dokonce k nám přijíždějí každým rokem i lidé z nedalekého města Vítkova,“ uvedl Urbanský a dodal, že by velice rád poděkoval všem dobrovolníkům, kteří spolupracují při pořádání všech kulturních akcí. „Bez této pomoci  by kulturní život na vesnici úplně zanikl,“ podotkl. 

Akci si užili nejen návštěvníci, ale i samotná strašidla. „Akce byla vydařená, užili jsme si to jak my, tak děti. Žádnou hrůzostrašnou masku jsem neměla, takže mě lidé i poznali,“ řekla například Jiřina Wankeová.

Za strašidelného králíka byla tentokrát Marcela Schromová. „Masky si většinou vyrábím sama. Vlastně nejtěžší je vymyslet něco originálního. S holkami si hodně vypomáháme. Všechny jsou úžasné a vždy se těším, co vymyslí nového,“ uvedla Schromová s tím, že lidem se akce líbí. 

Lidé byli z akce nadšení

Tato slova pak potvrdili také oslovení návštěvníci akce. „Holkám se to opět povedlo, stejně jako loni. Jen pro mě bylo jedno malé minus. Přišla jsem na to, že ten náš malý rarach se nebojí ani strašidel,“ řekla například Vendula Volná z Moravice. Na akci se přijela podívat z Mokřinek i Ludmila Zahradníková s dcerou. „Večerní procházka Melčí měla skvělou atmosféru, velké poděkování a obdiv patří všem, kdo se na akci podíleli, příští rok přijedeme nadšeně znovu,“ zmínila.

Podobná slova pak zazněla i z úst Marka Maisela z Lhotky u Litultovic. „Akce je super, byli jsme letos počtvrté a i přes ne vždy příznivé počasí si to vždy užijeme celá rodina. A děti alespoň pár dní vydrží hodnější po všech těch strašidlech,“ řekl. Akci pak okomentovala i Veronika Žilková z Melče. „Bylo to krásné. Masky byly naprosto super. A hlavně malá byla nadšená,“ podotkla.