VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař z Opavy byl při operaci Heydricha

Opava, Praha - Byl při tom, když do pražské nemocnice Na Bulovce přivezli zraněného říšského protektora Reinharda Heydricha. Takové jsou vzpomínky absolventa Masarykovy vyšší hospodářské školy v Opavě Josefa Poledníka.

25.5.2008 2
SDÍLEJ:

Reinhard HeydrichFoto: archiv

Školu zakončil v roce 1930, vystudoval lékařství a působil jako primář a ředitel nemocnice v Krompaších. Onen osudný den 27. května 1942 měl službu v nemocnici Na Bulovce.

Své vzpomínky na tento okamžik a dny následující uveřejnil Josef Poledník v Almanachu k 50. výročí založení Střední zemědělské technické školy v Opavě 1920 – 1950.

Do knížky přispěl první kapitolou z tehdy připravované knihy Ze vzpomínek lékaře. Osvětlil tak události bezprostředně po atentátu z pohledu lékaře. Historikové totiž sledovali hlavně samotný průběh atentátu, sledovali osudy parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše či Josefa Valčíka a nebo události během stanného práva - hromadné popravy a vyhlazení Lidic a Ležáků.

Josef Poledník spolu s profesorem Grussem a kolegou Doubravským se okolo jedenácté hodiny právě chystali k operaci pacientky. Vtom do sálu přiběhne udýchaná sestra s tím, že nesou polomrtvého Heydricha.

Vzápětí to potvrzuje německý šéf chirurgického oddělení Bulovky profesor Dick. „Nařizuje, aby operace ženy byla sofort odložena. Musíme uvolnit operační sál pro Reinharda Heydricha, na kterého byl spáchán atentát,“ vzpomíná Josef Poledník.

Zranění nebylo velké

Heydricha nato přinášejí do sálu. „Dívám se na tu dlouhou postavu. Uniforma se zlatými nárameníky, na prsou četná vyznamenání, vysoké boty; tolikrát jsem ho viděl ve všech ilustrovaných časopisech, tolikrát jsem slyšel o tomto muži, tolikrát jsem jako lékař přemýšlel o chorobnosti a zrůdnosti jeho a ostatních.

A teď ho vidím na vlastní oči, nataženého, zbaveného moci, bledého, mlčenlivého. Dívám se na něj a snažím se potlačit pocit nenávisti, který vítězí nad vším ostatním!“ pokračuje Poledník.

Lékař si jakoby hypnotizován prohlíží každý detail na těle raněného. Ani na nosítkách, ani na oděvu však není patrná v první chvíli žádná krev. Lékaři německé národnosti svlékli raněného. Josef Poledník s českými kolegy se chtějí před operací vzdálit, ale němečtí lékaři si přejí, aby zůstali na sále, kdyby bylo třeba asistence.

Operující lékaři hodnotí ránu. „Heydrich sedí a vzadu na kabátě vidím díru velikosti dlaně s nerovnými propálenými okraji. Cítím vůni spálené vlny. Trochu zaschlé krve s příškvary spálené látky uniformy lpí na bílé hedvábné košili, rovněž spálené,“ tak popisuje ohledání rány Josef Poledník.

Nakonec se zranění ukáže ne větší než koruna, s nerovnými, ostře řezanými okraji. Přihlížející lékaři neskrývají své překvapení, že rána je tak malá. Za to, ale vstřel proniká do hloubky a zdá se, že zasáhl i slezinu. Čeští lékaři jsou vykázáni do trpěné vzdálenosti a odtud sledují operaci.

Atmosféru v operačním sále popisuje Josef Poledník takto: „Je hrobové ticho, jen vzadu za zástěnou se vznešenou netečností odkapává nedovřený kohoutek vody a měří čas operace, která rozhoduje o životě tisíců a statisíců lidí.“ Z rány lékaři Heydrichovi dokonce vytahují i kousek žíně a impregnované kůže se sedadla Mercedesu a také kousky granátu.

Atentát až na druhý či třetí pokus

Onen 27. květen se chystal říšský protektor Reinhard Heydrich na jednání s Hitlerem v Berlíně. Den předtím se účastnil slavnostního shromáždění ve Valdštejnském paláci. Jakoby už tento den předznamenal podobnost jeho osudu s osudem někdejšího majitele tohoto paláce.

Následujícího dne vyráží tedy Heydrich ve svém otevřeném mercedesu ze zámku v Panenských Břežanech směrem na letiště do Ruzyně. V zatáčce na někdejší Kirchmayerově ulici v Kobylisích musí řidič zpomalit. A právě tam si na auto počkali Jozef Gabčík s Janem Kubišem, znamení, že Heydrichův vůz už projíždí jim měl dát zrcátkem Josef Valčík.

Gabčík má za úkol vstoupit do vozovky a pálit ze samopalu. Ten však v kritickém okamžiku selže a tak v obavě, aby Heydrich spolu s řidičem nestihli použít zbraně, hází Kubiš na otevřený vůz bombu. Neodhadne však vzdálenost a bomba dopadá mimo něj. Úlomky zasahují Heydricha. Co po tomto atentátu následovalo, známe z vyprávění Josefa Poledníka. Kritickou zatáčkou v Kobylisích auto s říšským protektorem projelo asi okolo půl jedenácté.

Bulovka po atentátu nepřijímala pacienty

Ještě v době operace se v nemocnici Na Bulovce shromáždilo mnoho představitelů německé moci a protektorátní vlády. Na chodbě se objevuje Karl Herman Frank, pozdější vykonavatel pomsty za smrt Heydricha. Je tu také prezident Hácha.

„V záplavě uniforem dvě elegantní ženy ve světlých kostýmech. Jedna hlasitě vzlyká, kapesníčkem stírá slzy. To je paní Heydrichová. Je podpírána mladou paní Frankovou, která ji uklidňuje, utěšuje,“ popisuje lékař Josef Poledník.

„Dívám se na plačící ženu a vzpomínám na tisíce žen, vdov po mužích, které dal Heydrich popravit, či uvěznit,“ dodává Poledník. Po operaci je vyhlášen zákaz opouštět nemocnici. Na Bulovku přijíždí i Himmler s Hitlerovým osobním lékařem Morellem a s nimi chirurg Říšské branné moci – generál Sauerbruch.

Celé prostranství Bulovky je obklíčeno. „Po dobu, kdy bude Heydrich v nemocnici, je zákaz přijímat pacienty,“ popisuje Poledník. A také mnoho jiných zákazů začíná platit, jako například nepřistupovat k oknům, nevětrat. Kdo by neuposlechl, bude trestán smrtí pro schvalování atentátu. „A tak se celých čtrnáct dní nevětralo na pokojích pacientů a lékař k nim mohl jen v nutných případech, a to ještě s ozbrojeným doprovodem,“ vzpomíná lékař.

Jedenáctý den diktuje Heydrich pomstu

A jak se dařilo prominentnímu pacientovi? „Sedmý den po operaci se dostavila krize. Vysoké teploty. Z rány hojná hnisavá sekrece. Osmý den ochrnují obě končetiny. Znovu operace. I zasažená slezina se odstraňuje,“ přibližuje pooperační stavy Reinharda Heydricha Josef Poledník.

Hlavním problémem pacienta je decimovaný srdeční sval, který nestačí odpovídat na zvýšené požadavky chorého těla. Potom přichází náhlé zlepšení. „Heydrich v jedenáctý den po operaci dokonce souvisle mluví a diktuje direktivy o provádění pomsty.

Poté se jeho stav zhorší a 4. června umírá. Podle lékařů jsou bezprostřední příčinou smrti zápal plic a oslabené srdce. Poté popisuje Josef Poledník například další osudy atentátníků, kteří se před Němci skrývali.

„Jako blesk pak přišla zpráva o jejich smrti. Jako ztrátu rodných příbuzných jsme přijímali zprávy o jejich hrdinném posledním boji v kryptě kostela v Resslově ulici. Asi týden po této tragedii navštívil Josef Poledník Hlavův ústav – ústav patologické anatomie. Tam mu student lékařství ukázal mrtvoly z Resslovy ulice.

„Na studené, holé betonové podlaze leží poblíž okna čtyři mrtvoly bez hlav,“ popisoval návštěvu ústavu Josef Poledník. Na pitevním stole objevil páté tělo, také bez hlavy. Student vysvětlil, že hlavy byly odeslány do speciálního oddělení pro studium zločinců při antropologickém ústavu v Berlíně,“ uzavírá Josef Poledník.

Autor: Milan Freiberg

25.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Tiskaři 13 400 Kč

Tiskaři tiskaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: KO: Ulrich Lukáš, tel.: 731 129 726 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: zamestnani@grafico.cz, Praxe v oblasti ofsetového tisku min. 3 roky, znalost ukrajinštiny či ruštiny na komunikační úrovni (spolupráce na projektu s obchodním partnerem ze zahraničí), loajalita, spolehlivost., Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Tiskárna grafico s.r.o., U Panského mlýna, č.p. 1438, 747 06 Opava 6. Informace: Lukáš Ulrich, +420 731 129 726.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Baloga Adam, tel.: 608 828 271 - volejte od 13:00 do 16:00 hod., e-mail: a.baloga@seznam.cz, Praxe v oboru, spolehlivost, komunikativnost, flexibilita, chuť do práce., Směnnost: krátký/slouhý týden, pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Pivnice u zelené lípy, Rolnická, č.p. 151, 747 05 Opava 5. Informace: Adam Baloga, +420 608 828 271.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ -KA - STROJNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tylšarová Lenka, tel.: 553 780 580 - volejte pouze PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz., Prac. doba 12ti hodinové směny (ranní/noční podle harmonogramu), pracoviště Opava, nástup dle dohody. , Jedná se o strojní úklid hypermaketu.. Pracoviště: Jaspa s.r.o. - hypermarket globus, Těšínská, č.p. 2830, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 150 Kč

Strojírenští kovodělníci OBRÁBĚČ KOVŮ KARUSELÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Holeš Hynek, tel.: 603 574 245, e-mail: h.holes@stssluzby.cz. , SOU v oboru, znalost čtení výkresů podmínkou, pracovitost, zodpovědnost., Pracoviště Kravaře, nástup ihned.. Pracoviště: Sts - služby kravaře, spol. s r.o., Kostelní, č.p. 3315, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Hynek Holeš, +420 603 574 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vřesina - Bohuslavice 2:0 (2:0)

Souhrn fotbalového víkendu

Český pohár žáků ve slalomu v Opavě
63

Opava v kanoistickém centru dění. Přijeli nejlepší žáci

Historická tramvaj je na místě

/FOTOGALERIE/ Otevření turistické sezony Opavského Slezska sice proběhne až během nadcházející soboty, avšak už na začátku tohoto týdne se servíroval drobný „předkrm“ v podobě historické tramvaje číslo sedm.

Vláda přijede do Moravskoslezského kraje řešit OKD i ArcelorMittal

Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem přijede už v úterý brzy ráno na dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje.

Zloděj udeřil prodavačku lahví do hlavy, na útěku dlouho nebyl

Fyzickým napadením prodavačky skončil před nedávnem pokus o krádež dvou lahví alkoholu. Incident se odehrál v prodejně ve Šrámkově ulici v Kateřinkách.

Další nález nevybuchlé munice

V minulých dnech jsme vás informovali o nálezu hned dvou nevybuchlých municí z druhé světové války, které byly objeveny ve stejný den mezi Bolaticemi a Chuchelnou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT