VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař z Opavy byl při operaci Heydricha

Opava, Praha - Byl při tom, když do pražské nemocnice Na Bulovce přivezli zraněného říšského protektora Reinharda Heydricha. Takové jsou vzpomínky absolventa Masarykovy vyšší hospodářské školy v Opavě Josefa Poledníka.

25.5.2008 2
SDÍLEJ:

Reinhard HeydrichFoto: archiv

Školu zakončil v roce 1930, vystudoval lékařství a působil jako primář a ředitel nemocnice v Krompaších. Onen osudný den 27. května 1942 měl službu v nemocnici Na Bulovce.

Své vzpomínky na tento okamžik a dny následující uveřejnil Josef Poledník v Almanachu k 50. výročí založení Střední zemědělské technické školy v Opavě 1920 – 1950.

Do knížky přispěl první kapitolou z tehdy připravované knihy Ze vzpomínek lékaře. Osvětlil tak události bezprostředně po atentátu z pohledu lékaře. Historikové totiž sledovali hlavně samotný průběh atentátu, sledovali osudy parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše či Josefa Valčíka a nebo události během stanného práva - hromadné popravy a vyhlazení Lidic a Ležáků.

Josef Poledník spolu s profesorem Grussem a kolegou Doubravským se okolo jedenácté hodiny právě chystali k operaci pacientky. Vtom do sálu přiběhne udýchaná sestra s tím, že nesou polomrtvého Heydricha.

Vzápětí to potvrzuje německý šéf chirurgického oddělení Bulovky profesor Dick. „Nařizuje, aby operace ženy byla sofort odložena. Musíme uvolnit operační sál pro Reinharda Heydricha, na kterého byl spáchán atentát,“ vzpomíná Josef Poledník.

Zranění nebylo velké

Heydricha nato přinášejí do sálu. „Dívám se na tu dlouhou postavu. Uniforma se zlatými nárameníky, na prsou četná vyznamenání, vysoké boty; tolikrát jsem ho viděl ve všech ilustrovaných časopisech, tolikrát jsem slyšel o tomto muži, tolikrát jsem jako lékař přemýšlel o chorobnosti a zrůdnosti jeho a ostatních.

A teď ho vidím na vlastní oči, nataženého, zbaveného moci, bledého, mlčenlivého. Dívám se na něj a snažím se potlačit pocit nenávisti, který vítězí nad vším ostatním!“ pokračuje Poledník.

Lékař si jakoby hypnotizován prohlíží každý detail na těle raněného. Ani na nosítkách, ani na oděvu však není patrná v první chvíli žádná krev. Lékaři německé národnosti svlékli raněného. Josef Poledník s českými kolegy se chtějí před operací vzdálit, ale němečtí lékaři si přejí, aby zůstali na sále, kdyby bylo třeba asistence.

Operující lékaři hodnotí ránu. „Heydrich sedí a vzadu na kabátě vidím díru velikosti dlaně s nerovnými propálenými okraji. Cítím vůni spálené vlny. Trochu zaschlé krve s příškvary spálené látky uniformy lpí na bílé hedvábné košili, rovněž spálené,“ tak popisuje ohledání rány Josef Poledník.

Nakonec se zranění ukáže ne větší než koruna, s nerovnými, ostře řezanými okraji. Přihlížející lékaři neskrývají své překvapení, že rána je tak malá. Za to, ale vstřel proniká do hloubky a zdá se, že zasáhl i slezinu. Čeští lékaři jsou vykázáni do trpěné vzdálenosti a odtud sledují operaci.

Atmosféru v operačním sále popisuje Josef Poledník takto: „Je hrobové ticho, jen vzadu za zástěnou se vznešenou netečností odkapává nedovřený kohoutek vody a měří čas operace, která rozhoduje o životě tisíců a statisíců lidí.“ Z rány lékaři Heydrichovi dokonce vytahují i kousek žíně a impregnované kůže se sedadla Mercedesu a také kousky granátu.

Atentát až na druhý či třetí pokus

Onen 27. květen se chystal říšský protektor Reinhard Heydrich na jednání s Hitlerem v Berlíně. Den předtím se účastnil slavnostního shromáždění ve Valdštejnském paláci. Jakoby už tento den předznamenal podobnost jeho osudu s osudem někdejšího majitele tohoto paláce.

Následujícího dne vyráží tedy Heydrich ve svém otevřeném mercedesu ze zámku v Panenských Břežanech směrem na letiště do Ruzyně. V zatáčce na někdejší Kirchmayerově ulici v Kobylisích musí řidič zpomalit. A právě tam si na auto počkali Jozef Gabčík s Janem Kubišem, znamení, že Heydrichův vůz už projíždí jim měl dát zrcátkem Josef Valčík.

Gabčík má za úkol vstoupit do vozovky a pálit ze samopalu. Ten však v kritickém okamžiku selže a tak v obavě, aby Heydrich spolu s řidičem nestihli použít zbraně, hází Kubiš na otevřený vůz bombu. Neodhadne však vzdálenost a bomba dopadá mimo něj. Úlomky zasahují Heydricha. Co po tomto atentátu následovalo, známe z vyprávění Josefa Poledníka. Kritickou zatáčkou v Kobylisích auto s říšským protektorem projelo asi okolo půl jedenácté.

Bulovka po atentátu nepřijímala pacienty

Ještě v době operace se v nemocnici Na Bulovce shromáždilo mnoho představitelů německé moci a protektorátní vlády. Na chodbě se objevuje Karl Herman Frank, pozdější vykonavatel pomsty za smrt Heydricha. Je tu také prezident Hácha.

„V záplavě uniforem dvě elegantní ženy ve světlých kostýmech. Jedna hlasitě vzlyká, kapesníčkem stírá slzy. To je paní Heydrichová. Je podpírána mladou paní Frankovou, která ji uklidňuje, utěšuje,“ popisuje lékař Josef Poledník.

„Dívám se na plačící ženu a vzpomínám na tisíce žen, vdov po mužích, které dal Heydrich popravit, či uvěznit,“ dodává Poledník. Po operaci je vyhlášen zákaz opouštět nemocnici. Na Bulovku přijíždí i Himmler s Hitlerovým osobním lékařem Morellem a s nimi chirurg Říšské branné moci – generál Sauerbruch.

Celé prostranství Bulovky je obklíčeno. „Po dobu, kdy bude Heydrich v nemocnici, je zákaz přijímat pacienty,“ popisuje Poledník. A také mnoho jiných zákazů začíná platit, jako například nepřistupovat k oknům, nevětrat. Kdo by neuposlechl, bude trestán smrtí pro schvalování atentátu. „A tak se celých čtrnáct dní nevětralo na pokojích pacientů a lékař k nim mohl jen v nutných případech, a to ještě s ozbrojeným doprovodem,“ vzpomíná lékař.

Jedenáctý den diktuje Heydrich pomstu

A jak se dařilo prominentnímu pacientovi? „Sedmý den po operaci se dostavila krize. Vysoké teploty. Z rány hojná hnisavá sekrece. Osmý den ochrnují obě končetiny. Znovu operace. I zasažená slezina se odstraňuje,“ přibližuje pooperační stavy Reinharda Heydricha Josef Poledník.

Hlavním problémem pacienta je decimovaný srdeční sval, který nestačí odpovídat na zvýšené požadavky chorého těla. Potom přichází náhlé zlepšení. „Heydrich v jedenáctý den po operaci dokonce souvisle mluví a diktuje direktivy o provádění pomsty.

Poté se jeho stav zhorší a 4. června umírá. Podle lékařů jsou bezprostřední příčinou smrti zápal plic a oslabené srdce. Poté popisuje Josef Poledník například další osudy atentátníků, kteří se před Němci skrývali.

„Jako blesk pak přišla zpráva o jejich smrti. Jako ztrátu rodných příbuzných jsme přijímali zprávy o jejich hrdinném posledním boji v kryptě kostela v Resslově ulici. Asi týden po této tragedii navštívil Josef Poledník Hlavův ústav – ústav patologické anatomie. Tam mu student lékařství ukázal mrtvoly z Resslovy ulice.

„Na studené, holé betonové podlaze leží poblíž okna čtyři mrtvoly bez hlav,“ popisoval návštěvu ústavu Josef Poledník. Na pitevním stole objevil páté tělo, také bez hlavy. Student vysvětlil, že hlavy byly odeslány do speciálního oddělení pro studium zločinců při antropologickém ústavu v Berlíně,“ uzavírá Josef Poledník.

Autor: Milan Freiberg

25.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 105 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů JEŘÁBNÍK/JEŘÁBNICE divize Strojírna. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173, 731 607 906, e-mail: tumova@ostroj.cz., ZŠ, jeřábnický a vazačský průkaz podmínkou, samostatnost a flexibilita., Náplň práce: obsluha mostového jeřábu, provádí běžnou údržbu, provádí minipulaci s materiálem a dílci. , Očkování proti chřipce, poukázky na zdravotní prevenci, sportovní a kulturní aktivity, sportovní a společenské akce společnosti., Pracoviště Opava, nástup ihned,. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Právo - Právo Právník 23 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ohnhäuserová Alena Ing., tel.: 950 179 114 - vám sdělí případné dotazy. , Generální inspektor Státního úřadu inspekce práce vyhlašuje podle ust. § 24 odst. 6 zákona , č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o státní službě"), výběrové řízení na služební místo právníka Státního úřadu inspekce práce , se sídlem v Opavě. , VŠ právní vzdělání získané absolvováním magisterského studijního programu ve studijním oboru Právo., Místo výkonu práce: Opava, Kolářská 451/13. , Základní činností vykonávanou na tomto služebním místě je správní rozhodování při výkonu působnosti oblastního inspektorátu práce., Žadatel podá služebnímu orgánu, tzn. generálnímu inspektorovi Státního úřadu inspekce práce na základě § 24 odst. 3 a 4 zákona o státní službě:, a) pokud není státním zaměstnancem ve služebním poměru podle zákona o státní službě - žádost o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo (dále jen žádost),, b) pokud je státním zaměstnancem ve služebním poměru podle zákona o státní službě - žádost o zařazení na služební místo (dále jen žádost)., Žádost musí dále obsahovat údaje podle § 37 odst. 2 zákona číslo 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (jméno, příjmení, datum narození uchazeče, adresu jeho trvalého pobytu, příp. jinou adresu pro doručování, označení služebního orgánu, jemuž je určena),, a musí být žadatelem podepsána. , Žádost se podává v českém jazyce a k žádosti žadatel přiloží:, a) Pokud žadatel nezaškrtl a nedoplnil čestná prohlášení uvedená ve formuláři žádosti a údaje pro získání výpisu z Rejstříku trestů uvedené ve formuláři žádosti, přiloží k žádosti příslušné listiny specifikované v tomto oznámení v bodech 1a) až 1f). , b) Pokud žadatel nezaškrtl a nedoplnil čestné prohlášení o dosaženém vzdělání uvedené ve formuláři žádosti o požadované odborné zaměření vzdělání, přiloží k žádosti příslušné listiny specifikované v tomto oznámení v bodě 2). , c) Strukturovaný profesní životopis, d) Motivační dopis , , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 3. srpna 2018, tj. v této lhůtě zaslané generálnímu inspektorovi Státního úřadu inspekce práce prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu: Státní úřad inspekce práce, Kolářská 451/13, 746 01 Opava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě podepsanou uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické pošty služebního úřadu epodatelna@suip.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: cmwaazf)., Obálka, resp. datová zpráva obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: "Neotvírat" a slovy "Výběrové řízení č. j. 5094/1.10/18 na služební místo právníka Státního úřadu inspekce práce se sídlem v Opavě".. Pracoviště: Státní úřad inspekce práce, Kolářská, č.p. 451, 746 01 Opava 1. Informace: Alena Ohnhäuserová, +420 950 179 114.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 74 Kč

Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách POMOCNÝ PRACOVNÍK/CE PRO ÚDRŽBU AREÁLU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Schwarz Antonín, e-mail: schwarz@detskyranc.info. Na uvedený e-mail zašlete životopis, kontakt pouze e-mailem. Vhodní kandidáti budou vyzváni telefonicky k osobnímu pohovoru. Prosíme nechodit na pracoviště, ani netelefonovat., Požadujeme: čistý trestní rejstřík, kladný vztah k práci a ke zvířatům (koním). Samostatnost a schopnost běžné údržby zahradnické techniky. Vhodné jako brigáda pro důchodce., Pracoviště: Dětský ranč Hlučín, nástup dle dohody., Náplň práce: práce se zahradní technikou, práce s traktorem na trávu, ruční sekačkou, křovinořezem, traktorovým manipulátorem, údržba zeleně, trávníků, keřů, stromů, sezónní práce v areálu.. Pracoviště: Dětský ranč hlučín z.s., Celní, č.p. 1996, 748 01 Hlučín. Informace: Antonín Schwarz, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas 1. kola FORTUNA:LIGY mezi AC Sparta Praha a SFC Opava 21. července 2018 v Generali areně v Praze.
86

VIDEO: Ohlasy po prohraném zápase na Letné

Hudební festival Colours of Ostrava 2018 v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2018 v Ostravě. Na snímku DJ Kygo.
183

Zhodnocení: 17. ročník Colours of Ostrava skončil. Jaký byl?

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Pivovar Radegast si nadělí k padesátým narozeninám mimořádný dárek. Za 580 milionů korun postaví novou stáčecí linku na plechovky, kterou by měl zprovoznit v roce 2020, tedy v roce svého významného kulatého jubilea.  

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Nováček FORTUNA:LIGY z Opavy sice se Spartou prohrál 2:0. Slezané ale rozhodně na Letné nezanechali špatný dojem. Srazila je až dalekonosná rána Kangy, druhou branku pak přidal za přispění teče Tetteh. Velký obdiv ale zaslouží opavští fanoušci, kterých do hlavního města přicestovalo něco okolo patnácti stovek.  

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT