Komplikovanější problémy však už postihly čtyři chlapce. Dvanáctiletý hoch skončil na chirurgickém oddělení Slezské nemocnice (SN) se zlomeným obratlem po pádu ze stromu, dva zhruba desetiletí hoši si páteř poranili při motokrossu a bikrossu.

Devítiletý chlapec zase vjel na koloběžce pod jedoucí vozidlo a poranil si slezinu. „Nebyly to jednoduché úrazy, ale naštěstí dopadly dobře a chlapci vyvázli bez trvalých následků,“ uvedla ordinářka dětského oddělení opavské nemocnice Jana Schmidtová.

V počtu letních zranění vedly loni jízdy na kolečkových bruslích a skateboardech, které se letos se v nemocnici vyskytovaly jen sporadicky. Na tomto pozitivním faktu se zřejmě promítlo bezpečnější vybavení chrániči kolen, zápěstí, loktů a přilby.

„Při sportování je nutné myslet na bezpečnost celého těla. Přilba chrání hlavu, ale kosti rukou i nohou pádům občas podlehnou,“ vysvětluje doktorka Schmidtová. Letní úrazy bývají považovány za nejčastější, ale další rizikové období přináší také začátek nového školního roku.

Je to čas, ve kterém se prázdninami rozdováděné děti ještě nestačí zklidnit a ukáznit. U dospělých letos v létě podstatně přibývají zlomeniny krčku u seniorů a na tyto úrazy jsou v Opavě týdně operováni čtyři až pět pacientů. Zvýšený počet byl zaznamenán také u úrazů po pádech z kola. „Většinou to odnášejí kosti, ale operovali jsme pacientku, která si pádem těžce poranila játra. Smutný poznatek je, že většina víkendových úrazů bývá pod vlivem alkoholu,“ konstatuje primář chirurgického oddělení SN Jiří Hájek.

Přestože v republice výrazně stoupá nehodovost motorkářů, v opavské nemocnici se tyto případy téměř nevyskytují. Ale léto ani motorkářská sezona ještě nejsou u konce.