Lékaři a sestry si díky rozhodnutí vlády polepší na platech od ledna o deset procent. Více peněz dostanou mimo jiné také zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů. Více peněz už se však netýká ambulancí.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček argumentuje tím, že dostat o deset procent více nemohou všichni, neboť na to současný systém nemá. Praktičtí lékaři se však hodlají ozvat stávkou naplánovanou na 21. září, kdy nebudou ordinovat.
Svatopluk Němeček však mluví o předvolebním vydírání a stávce milionářů, s čímž praktikující lékaři nesouhlasí. Podle nich jsou informace, že si průměrné ordinace měsíčně vydělají 200 tisíc, nepravdivé a nemají reálný základ.
Podle Miluše Gajduškové však není stávka jen o penězích, ale jde také o to připomenout, že mladých praktických lékařů je málo. „Stále více přibývá lékařů v důchodovém věku, jako jsem třeba já, a mladí nemají o práci praktického lékaře zájem. Tohle je třeba řešit.
Slyšela jsem o plánu přijímat na vysoké školy více studentů, ale to je proces, který může trvat i deset let, než se takoví studenti stanou lékaři," říká Miluše Gajdušková, která provozuje svou ordinaci v Opavě a stávku podporuje.
Forma protestu se však ještě může změnit, mnohé napoví čtvrteční jednání na Ministerstvu zdravotnictví. „Dnes se objevily ještě nějaké nové skutečnosti a byli jsme vyzváni ještě k jednání s ministerstvem, které má proběhnout 15. září. Je možné, že ještě na základě výsledků tohoto jednání to budeme nějakým způsobem korigovat, ale zatím je termín vyhlášen," uvedl místopředseda rady Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.
Už od srpna platí stav ohrožení primární péče, který Sdružení vyhlásilo. Lékařům se nelíbil ani zákon, který by jim ukládal povinné služby v nemocnicích. Z něj nakonec prozatím sešlo.