VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co si někteří lékaři na Opavsku myslí o zpoplatnění lékařské péče?

Opavsko - Od Nového roku se to týká každého z nás. Poplatky za lékařskou péči se staly skutečností. Třicet korun za návštěvu praktického lékaře a za jednotlivé léky na receptu, devadesát korun za ošetření na pohotovosti, šedesát korun denně za pobyt v nemocnici. Pacientům se to nelíbí. Jak se ale na celou situaci dívají samotní lékaři na Opavsku?

6.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Dvěma z nich jsme položili následující otázky, týkající se jejich názoru na zavedení poplatků za poskytnutou lékařskou péči. 1. Jaký je váš názor na zavedení poplatků za lékařskou péči? Je to správné? 2. Stěžovali si již vaši pacienti na tyto poplatky? Pokud ano, jak jste jim stávající situaci vysvětlil? 3. Kam ve zdravotnictví zavedení poplatků povede?

Kamil Běrský, praktický lékař a člen opavského zastupitelstva, Hněvošice

1. S poplatky souhlasím. Dlouho jsme po jejich zavedení volali. Konečně tak odpadne názor pacientů, že oni nic dělat nemusí a doktoři ať se starají. Mýtus, že zdravotnictví je zadarmo, padá.

2. Pacienti si ještě nestěžovali. Myslel jsem, že se v ordinaci setkám s menším počtem pacientů, ale není tomu tak. Se zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví jsme se konečně přiblížili opravdové realitě.

3. Důležité je, aby lidé pochopili, že tím nejpodstatnějším je péče o jejich zdraví doma a v běžném životě. Správnou léčbou je životospráva, ne léky. Pokud tohle nepochopíme, tak to nemá cenu.

 

Radim Pachmann, neurolog, Vítkov

1. Myslím si, že regulační poplatky mají hlavně význam při vyšetření na pohotovosti. Devadesát korun snad donutí pacienty s neakutními zdravotními potížemi vyhledat lékaře v běžnou ordinační dobu. Ale i u indikovaných pacientů oněch devadesát korun alespoň částečně pokryje zvýšené náklady nemocnice na provoz pohotovostní služby. Vyšetření na pohotovosti totiž pojišťovna platí stejně jako vyšetření v běžnou pracovní dobu. Nemocnice však musí (oprávněně) lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým pracovníkům vyplácet příplatky za práci přesčas, v noci nebo o svátcích.

Domnívám se ale, že by od regulačních poplatků měly být osvobozeny děti do patnácti let. Tyto děti mají být doprovázeny k vyšetření rodičem, a to je často již dostatečná regulace: rodič se většinou uvolní z práce, pokud je důvod opravdu vážný. Regulační poplatky zkomplikují život celé řadě rodin, kde mají vážně nemocné dítě. Už před zavedením poplatků znamenalo např. onkologicky nemocné dítě velký zásah do ekonomiky rodiny. Jeden z rodičů musí často opustit zaměstnání, aby mohl dítě doprovázet do nemocnice, kde probíhá několikaměsíční léčba. Tato rodina má také zvýšené náklady na dopravu dítěte k různým vyšetřením a hospitalizacím.

Nyní přibudou regulační poplatky za návštěvu lékaře a pohotovosti, ale především za pobyt v nemocnici, které bude platit i doprovázející rodič. Tři měsíce v nemocnici a léčebnách budou stát více než deset tisíc korun. Tato částka se pak nezapočítává do stanoveného limitu pět tisíc korun za rok.

2. Poplatky se vybírají zatím dva pracovní dny. Za tyto dva dny si u mne v neurologické ambulanci ve Vítkově nikdo nestěžoval. Většina pacientů měla připraveno přesně třicet korun. Na dveřích ordinace mám vyvěšen stručný výklad zákona, který vybírání regulačních poplatků upravuje.

3. Není možné, aby veškerá péče byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Musí však být vytvořena taková opatření, aby nikdo neměl omezenou dostupnost nutné zdravotní péče z ekonomických důvodů. Za příplatek by především měla být tzv. nadstandardní péče (lépe vybavený pokoj v nemocnici, možnost telefonické konzultace s lékařem mimo ordinační dobu). Lze souhlasit s příspěvkem na stravu po dobu hospitalizace. Jistě by bylo prospěšné zavedení možnosti komerčního připojištění, ze kterého by byla hrazena nadstandardní a nákladnější péče, ale i např. zmiňované regulační poplatky. Určitá spoluúčast pacienta má také výchovné hledisko. Pacient si uvědomuje, že zdravotnictví není bezplatné a k péči o své zdraví přistupuje odpovědněji.

 

6.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Kravaře

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

V Klokočově hořela sláma, požár ohrožoval kravín

Pět hasičských jednotek vyjíždělo v neděli odpoledne do Klokočova, kde začal hořet stoh s lisovanou slámou.

Koledy si zazpívají sportovní tváře okresu, chybět nesmí ani Karel Kostera

Termín letošního ročníku akce Deníku Česko zpívá koledy se neúprosně blíží. Už ve středu 13. prosince se tradiční vánoční písně v 18 hodin rozezní také opavským okresem.

O kuriózní případy nemají strážníci v regionu nouzi

Čas od času jsou strážníci v opavském i bruntálském okrese nuceni řešit situace, které dokážou vyvolat úsměv na tváři nebo nad nimiž si lidé takříkajíc ťukají na čelo. Roli v nich často hrají alkohol, zapomnětlivost i různí živočichové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT