Dvěma z nich jsme položili následující otázky, týkající se jejich názoru na zavedení poplatků za poskytnutou lékařskou péči. 1. Jaký je váš názor na zavedení poplatků za lékařskou péči? Je to správné? 2. Stěžovali si již vaši pacienti na tyto poplatky? Pokud ano, jak jste jim stávající situaci vysvětlil? 3. Kam ve zdravotnictví zavedení poplatků povede?

Kamil Běrský, praktický lékař a člen opavského zastupitelstva, Hněvošice

1. S poplatky souhlasím. Dlouho jsme po jejich zavedení volali. Konečně tak odpadne názor pacientů, že oni nic dělat nemusí a doktoři ať se starají. Mýtus, že zdravotnictví je zadarmo, padá.

2. Pacienti si ještě nestěžovali. Myslel jsem, že se v ordinaci setkám s menším počtem pacientů, ale není tomu tak. Se zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví jsme se konečně přiblížili opravdové realitě.

3. Důležité je, aby lidé pochopili, že tím nejpodstatnějším je péče o jejich zdraví doma a v běžném životě. Správnou léčbou je životospráva, ne léky. Pokud tohle nepochopíme, tak to nemá cenu.

 

Radim Pachmann, neurolog, Vítkov

1. Myslím si, že regulační poplatky mají hlavně význam při vyšetření na pohotovosti. Devadesát korun snad donutí pacienty s neakutními zdravotními potížemi vyhledat lékaře v běžnou ordinační dobu. Ale i u indikovaných pacientů oněch devadesát korun alespoň částečně pokryje zvýšené náklady nemocnice na provoz pohotovostní služby. Vyšetření na pohotovosti totiž pojišťovna platí stejně jako vyšetření v běžnou pracovní dobu. Nemocnice však musí (oprávněně) lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým pracovníkům vyplácet příplatky za práci přesčas, v noci nebo o svátcích.

Domnívám se ale, že by od regulačních poplatků měly být osvobozeny děti do patnácti let. Tyto děti mají být doprovázeny k vyšetření rodičem, a to je často již dostatečná regulace: rodič se většinou uvolní z práce, pokud je důvod opravdu vážný. Regulační poplatky zkomplikují život celé řadě rodin, kde mají vážně nemocné dítě. Už před zavedením poplatků znamenalo např. onkologicky nemocné dítě velký zásah do ekonomiky rodiny. Jeden z rodičů musí často opustit zaměstnání, aby mohl dítě doprovázet do nemocnice, kde probíhá několikaměsíční léčba. Tato rodina má také zvýšené náklady na dopravu dítěte k různým vyšetřením a hospitalizacím.

Nyní přibudou regulační poplatky za návštěvu lékaře a pohotovosti, ale především za pobyt v nemocnici, které bude platit i doprovázející rodič. Tři měsíce v nemocnici a léčebnách budou stát více než deset tisíc korun. Tato částka se pak nezapočítává do stanoveného limitu pět tisíc korun za rok.

2. Poplatky se vybírají zatím dva pracovní dny. Za tyto dva dny si u mne v neurologické ambulanci ve Vítkově nikdo nestěžoval. Většina pacientů měla připraveno přesně třicet korun. Na dveřích ordinace mám vyvěšen stručný výklad zákona, který vybírání regulačních poplatků upravuje.

3. Není možné, aby veškerá péče byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Musí však být vytvořena taková opatření, aby nikdo neměl omezenou dostupnost nutné zdravotní péče z ekonomických důvodů. Za příplatek by především měla být tzv. nadstandardní péče (lépe vybavený pokoj v nemocnici, možnost telefonické konzultace s lékařem mimo ordinační dobu). Lze souhlasit s příspěvkem na stravu po dobu hospitalizace. Jistě by bylo prospěšné zavedení možnosti komerčního připojištění, ze kterého by byla hrazena nadstandardní a nákladnější péče, ale i např. zmiňované regulační poplatky. Určitá spoluúčast pacienta má také výchovné hledisko. Pacient si uvědomuje, že zdravotnictví není bezplatné a k péči o své zdraví přistupuje odpovědněji.