Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékařka dobře rozpoznala rozvoj závažného onemocnění

Opavsko - Maminka u svého desetiměsíčního dítěte zjistila náhlou změnu zdravotního stavu: přítomnost dušnosti a horečky okolo 40 °C. Nápadné byly sliny, jež dítěti vytékaly z úst, zduřelý krk a neobvyklá, nepřirozená apatie. Žena neváhala a obrátila se o pomoc ke své sousedce, která je lékařka.

8.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Základy první pomoci pro začátečníky

Ta dítě vyšetřila, rozpoznala rozvoj závažného onemocnění a ihned přivolala záchrannou službu. Posádka zajistila základní ošetření, podala zvlhčený kyslík a dítě pod dozorem lékaře transportovala na oddělení ORL spádové nemocnice.

Zde na zákrokovém sále provedli lékaři intubaci dýchacích cest a dítě bylo vrtulníkem letecké záchranné služby přepraveno na specializované dětské pracoviště do Fakultní nemocnice v Ostravě. Po nasazení léčby antibiotiky se po několika desítkách hodin stav výrazně zlepšil; dítě mohlo být nakonec bez dalších následků propuštěno do domácí péče.

Akutní epiglotitida může ohrozit život postiženého

V jednom z minulých dílů rubriky jsme se zabývali problematikou akutní laryngitidy - zánětu hrtanu (ČTĚTE VÍCE). Dnes budeme hovořit o onemocnění, které je podobné, jeho průběh a příznaky však bývají odlišné.

Akutní epiglotitida je závažné onemocnění. Jedná se o bakteriální zánět hrtanové příklopky, který je způsoben nejčastěji Haemofilem influenzae B. Při rozvoji tohoto onemocnění dochází velmi rychle k výraznému prosáknutí příklopky zánětem. Toto prosáknutí může během několika hodin uzavřít vchod do hrtanu a způsobit udušení postiženého či způsobit dlouhodobější nedostatek kyslíku a trvalé poškození mozku pacienta.

Z tohoto důvodu je nezbytná okamžitá léčba antibiotiky. Onemocnění se v minulosti vyskytovalo nejčastěji u dětí mezi prvním a čtvrtým rokem věku. Má celoroční výskyt, nikoliv sezonní charakter jako laryngitida.

Od roku 2001 se začalo proti tomuto onemocnění (resp. proti jeho původci - bakterii Haemophilus influenzae sérotyp B) povinně očkovat. Očkovací látka je přidána k původní trivakcíně „záškrt + tetanus + černý kašel“, takže nyní se očkuje tetravakcínou „záškrt + tetanus + černý kašel + infekce vyvolané H. influenzae“. Nyní je proto výskyt této nemoci u dětí spíše raritou, ale může se vyskytnout u starších (neočkovaných) dětí i u dospělých.

První pomoc

Příznaky:
• epiglotitida vzniká náhle z plného zdraví • horečka, obvykle kolem 39 - 40 °C
• bolesti v krku, pro kterou pacient nemůže polykat - proto mu vytékají sliny z úst
• bolestivý je i zevní tlak na krk při vyšetření dítěte
• postižený se brání kašli, který je rovněž bolestivý
• bledá pokožka, někdy promodrání rtů a okolí úst
• neklid či naopak apatie (nejeví zájem o okolí)
• namáhavé dýchání – obtížný je zvláště nádech; dýchání je pomalé
• pacient sedí, je spíše v předklonu, neboť v této pozici se mu lépe dýchá (prosáklá hrtanová příklopka ještě neuzavírá zcela dýchací cesty)
• tichý, huhňavý hlas
• postižený si odmítá lehnout
• rozvoj choroby trvá řádově hodiny - na rozdíl od virové laryngitidy, kde je nástup velmi rychlý, v řádu minut

Jak poskytnout první pomoc:
• chladný, zvlhčený vzduch
• na krk přiložíme ledový obklad
• pacietna uklidňujeme
• polohování - vsedě či polosedě
• zajištění základních životních funkcí, v případě potřeby resuscitace
• neváháme s vyhledáním lékařské péče

Pozor! Pokládat pacienta na znak při transportu do nemocnice by bylo hrubou chybou !!!

Co udělá záchranná služba?

Pokud k pacientovi vyjede záchranná služba, posádka jej po stanovení diagnózy a prvotním ošetření přepraví nejspíše na oddělení ORL. Transport do nemocnice probíhá zásadně vsedě, lékař podá k inhalaci kyslík s adrenalinem. V případě nutnosti jsou prováděny život zachraňující úkony.

Pamatuj! Při podezření na rozvoj akutní epiglotitidy neváháme s okamžitým zajištěním lékařské péče.

Jak probíhá léčba v nemocnici?

Obvykle je nezbytné a také život zachraňující provedení tzv. endotracheální intubace. Jedná se o zavedení rourky do průdušnice, čímž se zajistí dýchání. Tuto rourku lze obvykle po zvládnutí akutního stavu asi do dvou dnů vyjmout. Další léčbou je podání vhodných antibiotik. Při včasném rozpoznání onemocnění a správném postupu léčby je i přes závažnost stavu prognóza velmi dobrá. Prevence Prevencí tohoto onemocnění je již zavedené očkování .

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl

8.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení