„V naší lékárně noční pohotovost nemáme. V opavském okrese je to řízeno nemocniční lékárnou,“ uvedla vedoucí Lékárny Poliklinika Božena Švajdová. Také v opavské Lékárně U Divadla informovala vedoucí Anna Slaná, že pohotovostní lékárna v okrese Opava je pouze ve Slezské nemocnici.

Stejná slova pak zazněla i z úst ostatních lékárníků. Jak potvrdila vedoucí zmíněné pohotovostní lékárny Slezské nemocnice v Opavě Marie Zajícová, otevřeno mají denně včetně víkendů a svátků, a to do dvaadvaceti hodin.

„Časově to kopíruje lékařskou pohotovost. Zásobujeme léky ambulance, které slouží,“ vysvětluje Zajícová, podle které této služby využívají lidé poměrně často. Jak uvedla, lékárny u marketů jsou sice otevřeny déle, ale zavírají ve dvacet hodin.

„Pak už jiná lékárna kromě nás otevřena není. Pro pacienta je výborné, že pohotovostní lékárnu mají hned v místě ošetření,“ doplnila lékárnice. Podle lékárníků se ale noční provoz lékáren nevyplatí. To je důvod, proč v jiných městech údajně uvažují o jeho zrušení.

„Finančně se to samozřejmě nevyplatí. Jedním z prvních kroků bylo snížení otevírací doby na dvaadvacátou hodinu. Je to služba občanům, tak by na to měl podle mého názoru platit, nebo alespoň přispívat zřizovatel,“ míní Zajícová.

Zmínila také fakt, že na dohodu jim chodí vypomáhat se službami lékárníci z opavského okresu. „Chodí nám pomáhat takový počet lékárníků, aby nám to stačilo,“ dodala.