Lenka byla jednou z šestice středoškolských studentů z Opavy, kteří zmíněné ocenění obdrželi v minulých dnech při slavnostním aktu v opavském Art klubu. Ona však byla odbornou porotou navíc zvolena jako vítězka hlavní ceny.

Lenka i její kolegové, tedy Izabela Černá, Adam Štastný, David Lacko, Martin Budík a Lukáš Darda, si ocenění vysloužili svými nezištnými aktivitami, které konají pro jiné. A již pouze při pohledu na výčet jejich dobrovolných činností ve prospěch jiných je zřejmé, že zaslouženě.

Lenka, studentka posledního ročníku Slezského gymnázia, kupříkladu již od patnácti let působila mimo jiné jako dobrovolnice v Elimu, navštěvovala seniory v Domově svaté Zdislavy, pomáhala při akcích Domova Bílá Opava, doučovala žáky s poruchami učení na ZŠ T. G. Masaryka, pomáhala při vedení kroužku muzikoterapie ve speciální MŠ Eliška, jezdila na tábory jako instruktorka, je členkou Českého červeného kříže, učila děti první pomoc a jezdila na různé zásahy a akce.

Dnes ji sice vzhledem ke studijním povinnostem před maturitou na všechny tyto aktivity nezbývá čas, přesto se ale dál věnuje pomoci jiným. Její oblíbenou prací je zejména zmíněné provozování muzikoterapie pro zdravotně postižené děti v Elišce.

Žádná šedá myš, ale správná žába

Kdo by očekával, že se za obrazem „hyperaktivní" dívky skrývá ušlápnutá nespolečenská šedá myška, mýlil by se. Při rozhovoru s ní nám se naopak ukázalo, že je nejen velice srdečná a vstřícná, ale rovněž přímá, otevřená a má smysl pro humor. Vyplývá to i z její odpovědi na otázku, co chce dělat po maturitě.

„Hlásím se na psychologii. Pokud to nevyjde, tak zkusím speciální pedagogiku. A pokud nevyjde ani to, tak prostě půjdu učit," směje se sympatická dívka, která si podle svých slov nikdy nepřipadala výjimečná. Jako vítězka Ceny 17. listopadu za rozvoj lidské společnosti si odnesla domů mimo jiné i moderní sošku, a ačkoli je na ni pyšná, ani v tomto případě si neodpustí vtip.

„Přiznám se, že dosud nevím, co vyjadřuje, je to nějaké moderní umění. Má rohy, je z nějakého kovu a hrozně těžká. Dala jsem si ji nad postel a teď čekám, kdy mi spadne na hlavu a zabije mě," baví se. Lenku tedy nyní čeká maturita a snad i její vysněné studium psychologie. Své aktivity nijak omezovat nehodlá.

.

Šestice oceněných studentů. foto: Deník/Tomáš Pustka

Mladí lidé, kteří si zaslouží obdiv

Lenka ovšem není jedinou z oceněných, kdo si zaslouží obdiv. Například Martin Budík ze střední školy průmyslové a umělecké pomáhá zdravotně postiženým při sportovních aktivitách. Organizuje tandemové jízdy, air soft, rafting, dračí lodě, horolezectví.

Jeho příběh začal, když se kdysi při návštěvě hokeje náhodně seznámil s nevidomou dívkou a postupem času se z nich stali přátelé. Začali společně bruslit a bavit se při různých příležitostech. To Martina podnítilo a od té doby se věnuje všem vypsaným aktivitám. A ani o ostatních oceněných nelze mluvit jinak než s obdivem.

Izabela Černá ze zemědělské školy byla hlavní aktérkou projektu Poutavý život farmáře a je členkou občanského sdružení Světlo života. Projekt uzpůsobila i pro handicapované děti. Lukáš Darda ze střední průmyslové školy stavební je členem skautského oddílu Dolní Životice, organizuje výlety, veřejné akce a tábory, kde je jedním z hlavních vedoucích.

David Lacko z Mendelova gymnázia je dobrovolníkem v Elimu a zapojil se i do programu 5P (obdoba amerického projektu Velký bratr – pozn. red.) a v jeho rámci pomáhá určenému dítěti s komunikací a se začleněním do kolektivu vrstevníků. Pravidelně navštěvuje i seniory v Domově Bílá Opava.

Jeho spolužák Adam Šťastný je pak pro změnu čestným členem občanského sdružení Za Opavu. Podílí se na přípravě Dne stromů, Dne Země a na renovaci drobných sakrálních staveb v okolí Opavy. Spoluorganizuje také celostátní festival pěveckých sborů Opava cantat.

Projekt, jenž by se mohl stát tradicí

Je zřejmé, že v Opavě žijí mladí lidé s velkým srdcem, kteří neváhají podělit se o svůj volný čas, síly a energii s druhými a často mnohem méně šťastnými lidmi. Cena 17. listopadu bude mít od nynějška za úkol na tyto mladé altruisty alespoň poukázat a říct jim za všechny: Díky. Jednalo se o první ročník, ale nositelka prvotní myšlenky a zakladatelka akce, zastupitelka a pedagožka Gabriela Mathiasová (nestr.) doufá, že tím započala nová tradice.

„Vlastně mě k tomu nápadu přivedl jeden článek v loňských novinách. Psalo se v něm o tom, jak jsou nyní se 17. listopadem spojovány jen koncerty Maxim Turbulenc a podobně a na myšlenku lidskosti a na historii se zapomíná. Spojila jsem se tedy s Ivem Mludkem a vznikl tento projekt," vysvětluje Gabriela Mathiasová.

Ta společně s pedagogem a předsedou poroty Ivem Mludkem a primátorem Zdeňkem Jiráskem (ČSSD) poté v Artu vybrané studenty ocenila. Stejně jako jejich přítomní rodiče, přátelé a spolužáci na ně byla Gabriela Mathiasová hrdá.