Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesy zůstávají bez ředitele, čeká se na znalecký posudek

Po odvolání Reného Binara nemají městské lesy ředitele. Situaci na pozemcích městské společnosti zkoumají odborníci.

20.4.2016 2
SDÍLEJ:

René Binar po svém odvolání vystoupil před opavskými zastupiteli, kde prezentoval hospodářské výsledky a reagoval na výtky ze strany rady města.Foto: DENÍK / Klára Jarošová

Rok uplynul od velmi diskutovaného odvolání Reného Binara z čela městských lesů. Náhradu za něj město zatím nemá.

„Aktuálně se čeká na to, s jakým posudkem přijde Jan Živný. Má termín do půlky května. Hned poté bych chtěl svolat prezentaci toho, co vytvořil. Zatím mám kusé informace, že je to první auditor z posledního období, který lesy fyzicky prochází," řekl náměstek primátora Martin Víteček, který má lesy v gesci.

Hlavním argumentem pro tehdejší iniciátory odvolání bylo, že René Binar nepředložil dlouhodobý ekonomický plán, podle kterého by město na provoz nemuselo doplácet.

„Skutečnost je taková, že lesy městu za 24 let přinesly do rozpočtu téměř 250 milionů korun. Jsou jedinou městskou společností, která nikdy finance nepotřebovala. Argument, že budou vytěžené lesy městu brzy finanční přítěží, používali někteří experti už před lety.

Podle jejich predikcí měly být lesy dotovány šesti miliony už v roce 2013, v případě, že by byly ponechány ve správě údajně špatně hospodařící organizace města. Ještě na konci roku 2015 byly lesy stále soběstačné," namítá Pavla Brady, která měla pod sebou správu lesů v letech 2010 až 2014.

Podle ní město nemuselo lesy dotovat kvůli kvalitní práci Reného Binara, který nahradil příjmy z těžby jinou činností. Předchozí audity, které problematiku zkoumaly čistě z hospodářského hlediska, nabízely několik řešení, z toho prodej vycházel nejvýhodněji.

„To je ale pro mne nepřípustné s ohledem na to, že lesy spravuje město již od roku 1277," tvrdí Víteček.

Ten připouští, že lesy by mohly změnit právní formu. „V případě, že současný stav správy vyjde ze znalecké studie jako nejvýhodnější, bude záhodno změnit formu společnosti z příspěvkové na obchodní, už z důvodu zodpovědnější kontroly hospodaření," pokračuje Víteček.

Podle Pavly Brady některé předchozí audity nezahrnují všechny relevantní aspekty. „Pan Víteček si mimo jiné nechal vypracovat zhodnocení stavu lesa advokátem Karlem Ležatkou z Ostravy. Pokud odhlédnu od faktu, že stav lesa hodnotil právník bez zřejmé lesnické kvalifikace, pak je víc než podivné, že vycházel z auditů z let 2011 až 2013.

Nezabýval se stavem lesa dnes, aktuálními hospodářskými výsledky, ani vývojem organizace za poslední dva roky. Přesto došel k závěru, že by bylo pro město úplně nejlepší minimálně část majetku prodat nebo alespoň les pronajmout," komentuje výsledky již provedených auditů Pavla Brady.

Organizaci, která spravuje lesní majetek o rozloze 2200 hektarů, dočasně řídí radou pověřená Petra Schwallerová.

Autor: Pavel Kubný

20.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení