Jak jste se k takovéto práci dostal a jak dlouho ji děláte?

Od roku 2002 pracuji na plný úvazek na záchranné službě. Po absolvování lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jsem pracoval na chirurgii. Vždy jsem měl zájem o intenzivní péči a urgentní medicínu. Proto jsem v Ostravě začal externě sloužit na záchranné službě. Nakonec jsem se začal věnovat záchrance na plný úvazek, včetně Letecké záchranné služby.

Vyměnil byste svou práci za jinou, kdybyste měl tu možnost?

Ne, práce na záchrance mě baví, a i když jsem postupně získal specializaci z chirurgie, praktického lékařství a urgentní medicíny, práci v terénu bych neměnil.

Co je na vaší práci nejtěžší?

Časem si zvyknete na dramatické situace, kde jde o život, na pacienty na pokraji smrti i na ty, kterým již nedokážeme pomoci. Naše práce není vždy tako akční jako v seriálech televize. Často se setkáváme i s agresivními nebo opilými pacienty, kteří spíše záchranku zneužívají. Na co si ale nezvyknu, jsou kritické stavy u dětí, hlavně proto že sám dvě malé děti mám doma.

Téměř denně se setkáváte s lidským neštěstím… Jak se s tím vyrovnáváte?

Nejvíc mi asi pomáhá podpora dobrého rodinného zázemí, když se mám kam vracet. Pocit z akcí, při kterých se nám podaří někoho zachránit. Psychickou zátěž se také snažím hodně kompenzovat sportem.

Pamatujete si na nějaký kuriózní případ?

Většina lidí naštěstí vrtulník záchranné služby nikdy nepotřebuje, ale máme vášnivého paraglidistu, muže ve věku asi šedesáti let, pro kterého jsme letěli už třikrát. Utrpěl pár zlomenin, ale vždy své letecké nehody přežil.

Jak vnímá toto povolání vaše rodina?

Manželka mě podporuje, protože ví, že mě tato práce baví. Ale před dvěma lety chtěla, abych si našel klidnější práci, když nás na výjezdu napadli a málem jsem přišel o přední zuby - je totiž zubní lékařkou.

Stalo se vám někdy, že pacient přišel poděkovat, nebo alespoň poslal děkovný dopis?

To by se dalo za těch sedm let spočítat na prstech, ale ano, vzpomínám si, že mi dokonce jeden pacient, který havaroval na motorce, po uzdravení přinesl rybu, kterou sám chytil.

Havaroval jste někdy?

Naštěstí ne, ale v minulém roce jsem se zúčastnil mezinárodní soutěže leteckých záchranných služeb Airmed v Praze.Tamjsem se seznámil se záchranářem z Budapešti, který soutěžil za maďarský tým. O tři měsíce později jsem se dočetl, že se při pádu vrtulníku zabil. I to se stává, ale v autě riskujeme život téměř každý den.

Stalo se vám někdy, že jste s pacientem nouzově přistál?

Stává se, že je třeba ukončit let, protože nelze pokračovat pro špatné počasí. Nejčastěji kvůli mlze nebo nízké oblačnosti. Potom se musíme vracet nebo pacienta předat pozemní jednotce, která transport dokončí. Jednou jsme museli přistát, protože přístroje signalizovaly poruchu motoru, ale nešlo o kritickou situaci, letěli jsme pro pacienta. Pilot bezpečně přistál a pro nás přijel mechanik autem.

Kolikrát měsíčně asi na Opavsku vzlétáte?

Průměrně se každý rok uskuteční přes 600 akcí, takže asi dva vzlety denně. Zajišťujeme leteckou záchrannou službu pro celý Moravskoslezský kraj a polovinu Zlínského kraje. Na Opavsko se nejčastěji létá k závažným úrazům, jako jsou třeba vážné dopravní nehody, nebo pokud je třeba šetrně a rychle přepravit pacienty na specializovaná pracoviště.

Jak se řeší situace, kdy není vhodný terén pro přistání?

Místo pro přistání si vždy vybírá pilot. Piloti u záchranky jsou velmi zkušení, většinou ti, kteří létali u armády či policie. Dle evropských předpisů musí mít nalétáno přes tisíc hodin, právě proto, že musí létat i za špatného počasí a přistávat v jakémkoliv terénu. Ve výjimečných případech, kdy se k pacientovi nelze dostat jinak, se zdravotnický tým dopraví na místo zavěšený na laně pod vrtulníkem. To jsou specializované činnosti, na které jsme školeni a cvičíme je.

Uveďte prosím nějaký zajímavý případ z Opavska…

V loňském roce jsem letěl pro pacienta, který na motorovém padáku odstartoval ze Šilheřovic, ztratil orientaci, přeletěl státní hranici a havaroval už na území Polské republiky. Při pádu se bohužel zabil. Ale protože máme dohody o spolupráci v příhraničních oblastech, i toto nakonec nebyl problém, přestože jsme zasahovali na území cizího státu.

Kdo je David Holeš?

David Holeš se narodil roku 1972 v Opavě. Maturoval na Mendelově gymnáziu a po absolvování Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nastoupil na chirurgii v nemocnici ve Vítkově. Po složení atestace z chirurgie začal pracovat v traumatologickém centru Fakultní nemocnice v Ostravě.

Od roku 2002 pracuje v Územním středisku Záchranné služby Moravskoslezského kraje v Ostravě, pod kterou patří i Letecká záchranná služba. Je ženatý a má dvě děti ve věku čtyř a devíti let.

8. srpna 2008 řídil zásah u hromadného neštěstí – vlakové nehody ve Studénce, za který získala záchranná služba několik ocenění včetně Zlatého záchranářského kříže.