„Vyzkoušela jsem pár brigád, byla jsem na pohovoru, ale nevyšlo to. Proto jsem se dívala také na internet a různě po městě, jestli někde někoho nehledají. Zatím nic, takže budu dál hledat," popisovala své zkušenosti mladá Opavanka.

Plevelná řepa není pro každého

Zatímco některým se brigádu získat nedaří, jiní ji sice mají, ale mnohdy ne na dlouho.

Někdo to vydrží, někdo ne. Brigáda na Školním statku v Opavě rozhodně není procházka růžovou zahradou. Někteří brigádníci to zkrátka nevydrží a vzdají to. Práce na poli s motykou holt není pro každého.

„Jedná se o vytrhávání plevelné řepy. Je to práce, která nejde udělat prakticky jinak než mechanicky. Brigádníci k nám na ni chodí už dvacet let," uvedl Miroslav Frkal, který má brigádníky na školním statku na starosti. Každoročně nabírají maximálně patnáct zájemců, ale jak Miroslav Frkal podotýká, někteří odpadnou už po pár dnech.

„Je to ovšem individuální. Už jsem zažil i holky s namalovanými nehty, které vydržely až do konce," krčí rameny Frkal.

Brigádu na poli mohou absolvovat mladiství od patnácti let, kteří však musejí mít ukončenou povinnou školní docházku. Brigáda trvá zhruba čtrnáct dní a zájemci ji absolvují od desíti do třinácti hodin. O rozvoz i svačiny se postarají pracovníci školního statku.

Brigádničí se také na benzinkách

V období před blížícími se velkými prázdninami bývá často oslovován také Zemědělský podnik Otice. Ten si na nedostatek brigádníků stěžovat nemůže.

„Hlásí se nám dost lidí a jejich služeb hojně využíváme," uvedl hned na úvod ředitel společnosti ZP Otice Petr Ševčík a vzápětí upřesnil, co brigádníci většinou mají v popisu práce: „Jedná se o odplevelování prostoru zeleniny, dále se podílí na sklizni brambor anebo hlávkového zelí."

Brigády nabízejí i čerpací stanice, které studenty nechávají umývat čelní skla řidičům, již si přijedou natankovat.

„Já takovou brigádu dělala o prázdninách ještě při studiu na gymnáziu. Řidiči nám dávali dobrovolné tringelty," popisuje své zkušenosti třiadvacetiletá Natálie Kubesová z Opavy a pokračuje: „V průměru jsme dostali většinou tak dvacku za umytí jednoho skla. Někteří nám dali sto korun, někteří jen poděkovali a odjeli."

Také přiznává, že výdělky byly poměrně slušné a práce nijak těžká. Brigáda na benzinových pumpách je oblíbená především mezi mladými děvčaty.

Na pomocnou sílu brigádníků během léta spoléhá například i opavská společnost Model Obaly. Dle vyjádření personálního oddělení většinou berou asi dvanáct studentů, kteří pracují v třísměnném provozu. Brigádníci se nabírají podle množství zakázek a také podle toho, kolik stálých zaměstnanců právě čerpá dovolenou. Studenti se údajně stále ještě mohou hlásit.

Podíl děvčat i chlapců je stejný. Jedinou podmínkou však je minimální věk osmnáct let.