Letní dovolené u moře jsou u Opavanů stále oblíbené. I letos patří mezi stálice Bulharsko, Chorvatsko nebo Itálie.

„Specializujeme se na Bulharsko a mohu říci, že oproti minulému roku je zájem o tuto destinaci zvýšený. I přesto, že služby tam jsou na vysoké úrovni, patří pobyty k těm nejlevějším. Je to dovolená, která je pro mnoho lidí zkrátka finančně dostupná. Kromě Bulharska letos lidé hodně kupují dovolené ve Španělsku, Itálii a v Chorvatsku," uvedla pracovnice Cestovní kanceláře SteFANNY s.r.o. Veronika Rybková.

Některé destinace, které ještě před rokem patřily k oblíbeným, letos záplavy turistů nečekají. „Kvůli situaci ve světě se lidé bojí cestovat do zemí, jako jsou Turecko či Egypt. Tam je zájem viditelně snížený. Co se poznávacích zájezdů týká, tak určitě méně se jich prodává do Francie a do zemí Beneluxu. Naopak lidé začínají více dávat přednost dovolené v České republice," pokračovala.

Ceny zájezdů se oproti loňsku příliš nezměnily. „Žádný markantní rozdíl tam není. Ceny se vždy mění každým rokem, zejména se do nich promítne dražší letenka, ale vše je také vázáno na euro, takže i to má na výslednou cenu vliv," konstatovala Veronika Rybková.

Na last minute nečekejte

Pokud lidé s nákupem letní dovolené čekají na poslední chvíli, může se stát, že nakonec neodjedou nikam.

„Například termíny v již zmíněném Bulharsku jsou už téměř vyprodány. Last minuty budou v letošním roce velmi omezené. Lidé se poučili z předešlých let a dovolené začali kupovat už v listopadu a v prosinci. Nějaké slevy nejspíše budou, ale maximálně tak pro dva lidi. Pokud by si pobyt chtěly koupit třeba dvě tři rodiny, nebudou mít šanci," doplnila.

Její slova potvrdila také pracovnice Cestovní kanceláře FISCHER a.s. Karin Michálková. „To, kolik zájezdů bude k dispozici na last minute, se velmi těžko odhaduje. Mohu ale říci, že těm, kdo chtějí dovolenou strávit v Bulharsku nebo ve Španělsku, bych s nákupem rozhodně čekat nedoporučovala. Tyto destinace jsou už hodně vyprodané. Zůstávat budou spíše zájezdy do ostatních zemí."

Zájem lidí o dovolené v afrických zemí se razantně snížil. „Opravdu pozorujeme, že naši klienti volí bezpečnější destinace. V letošním roce u nich vítězí Bulharsko a Španělsko. Naopak pokles jsme zaznamenali v prodeji zájezdů do Tuniska, Turecka či Egypta. Ceny šly oproti loňskému roku mírně nahoru, ale není to nic extrémního," dodala Karin Michálková.

Kromě pobytových zájezdů lidé na Opavsku stále hojně jezdí i na ty poznávací. Specializuje se na ně Cestovní kancelář KOZAK tour v Dolním Benešově.

„Žádný pokles jsme nezaznamenali, myslím, že je to stejné jako v minulých letech. Některé poznávací zájezdy budeme muset kvůli velkému zájmu i rozšířit. Mezi nejoblíbenější destinace patří Polsko, Slovensko a Rakousko," sdělila pracovnice cestovní kanceláře Šárka Blažejová. Mimo poznávačky nabízí cestovní kancelář také pobytové zájezdy v Chorvatsku, Itálii a Španělsku.

Veronika Bernardová