„Opavané teď velmi často navštěvují Kapverdské ostrovy a Maroko. Tyto destinace jsou atraktivní a přitom cenově dostupné," uvedla Barbora Kavanová, která vlastní agenturu, jež zprostředkovává zájezdy od ostatních cestovních kanceláří a sídlí na Horním náměstí v Opavě.

Jak už to ale bývá, jiný kraj, jiný mrav. Proto byste měli mít alespoň základní informace jak se chovat, abyste místní obyvatelé neurazili nebo si neuhnali žaludeční virózu.

„Kapverdské ostrovy jsou v tomto ohledu bezproblémové, je to více méně jako Evropa. U Maroka záleží, jestli jedete do Agadiru, který je taky více méně zevropštěný, nebo do Marakéše, tam už je to pravá divočina. Afričané například hodně smlouvají při prodeji svého zboží nebo požadují bakšiš, když vám odnesou bagáž," vysvětluje Barbora Kavanová.

Přestože se částka, kterou jsou Opavani ochotni za dovolenou zaplatit, mnohdy výrazně liší, průměrně je to nejčastěji od desíti do patnácti tisíc.

A jako dovolenou by Opavanům doporučila samotná Barbora Kavanová? „Velmi krásná dovolená je v egyptské Marsa Alam. Hotely a celkové zázemí jsou zde na velmi vysoké úrovni. Zároveň zájemci zaplatí velmi příznivou cenu," uzavřela zprostředkovatelka zájezdů.