Minulý rok si tato promítání vyzkoušeli v Hlučíně a letos už lidé z Kulturního centra objíždějí příměstské části se svou vlastní technikou.

„Úspěch prvního roku byl tak velký, že jsme se rozhodli pořídit si vlastní techniku a díky tomu nejsme limitováni prakticky ničím," uvedla vedoucí kulturního domu Veronika Antončíková. Jisté limity však promítání pod otevřenou oblohou má a tím je především počasí. Vedle deště komplikuje promítání také silný vítr. „Letos jsme museli rušit jediné představení, a to právě kvůli větru.

Naše plátno má přes dvanáct metrů, a když se do něj vítr silně opře, tak to pochopitelně kazí nejen obraz, zážitek z celého promítání, ale může to být i nebezpečné," dodala Veronika Antončíková.

V Hlučíně jsou spokojeni nejen s dosavadní přízní počasí při projekcích, ale také je těší účast lidí. Letní kina však nejsou pro drtivou většinu pořadatelů zisková, v Hlučíně to navíc vyřešili tak, že nabídli vstup zdarma.

„Bereme to jako službu lidem. Promítání by pro nás nebylo ziskové prakticky nikdy, takže není to o penězích, ale o zážitku, který chceme nabídnout," vysvětlila Antončíková.

Podobně to vidí také Richard Vacula, který provozuje letní kina v Opavě či v Hradci nad Moravicí: „Spíše to děláme pro radost, máme vlastní techniku a vozíme ji po celé republice. Rovněž máme velkou sbírku filmů, které můžeme k projekcím nabízet."

Většina zvláště menších obcí si však promítání v posledních letech organizuje sama se svou vlastní technikou.

„Bohužel je to pak znát na kvalitě těch filmů. I laik pozná rozdíl v kvalitě takových projekcí," říká Richard Vacula, který loni promítal na Ptačím vrchu, kam se bude vracet i letos.

„Vždy tomu předchází jednání s pořadateli konkrétních akcí. Oni nám sdělí svá přání a my jim řekneme, co přesně jim můžeme nabídnout." Promítat se bude v pátek i v Bolaticích, kde lidem nabídnou českou komedii Dvojníci. Vstupné bude dobrovolné a výtěžek bude určen na pomoc postiženým občanům Bolatic.

Petr Večeřa