Čtyři měsíce byla devítičlenné expedici cestovatelských dobrodruhů z Opavska domovem v Jižní Americe obytná avie zvaná Amálka. Po dalších třech měsících vstřebávání zážitků s nimi nyní konečně mohli seznámit veřejnost. A premiérové projekce se zúčastnila také naše redakce.

Do areálu zámeckého parku v Neplachovicích přijíždím krátce po devatenácté hodině. Kdo byl na pochybách, jestli je tam správně, stačil mu jeden jediný pohled, a to na obytnou avii, která stála zaparkována kousek od promítacího plátna. Amálka, v podstatě desátý a možná ten nejdůležitější člen výpravy, to ale nebyla.

„Tato avie je ze Studénky. Máme všude spoustu přátel a známých. A jedni mi volali, jestli by mohli přijet i s avií. Takže jsem hned zařídil vjezd do parku a teď je tady. Taková hezká kulisa,“ vysvětlil původ automobilu jeden z členů výpravy Aviou Amerikou Vojtěch Wertich. Právě on byl také tím, kdo se během projekce ujal hlavního slova. Ale nepředbíhejme. Areál se postupně plnil lidmi, kteří zabírali místa na lavičkách a židlích. Všude panovala až rodinná atmosféra, ačkoli si sem našla cestu také řada „přespolních“. „Putování výpravy jsme sledovali na Facebooku, a když jsme se dozvěděli o dnešní projekci, neváhali jsme a vyrazili se dozvědět, jaké to vlastně bylo. Myslím, že mají zážitky určitě na celý život,“ poznamenala jedna z návštěvnic, Andrea Stříbná z Opavy, která do Neplachovic přijela s přítelem.

Šest hasičských jednotek zasahovalo v neděli 13. srpna po půlnoci u požáru ve Vítkově. Hořel zde dům, ve kterém bylo uskladněno dvacet kilogramů pyrotechniky.
Ve Vítkově hořel dům s pyrotechnikou, škoda je milion korun

Čas před začátkem promítání si mohli lidé krátit u sklenky piva či vína nebo u nějaké té grilované dobroty. Někteří také využili možnosti večerní prohlídky neplachovického zámku. Průvodkyní jim byla sama starostka obce Dana Schreierová. Po setmění, úderem půl deváté, přivítala publikum, předala slovo Vojtěchu Wertichovi a pak už přišla řada na samotnou projekci.

Vojtěch vždy komentoval jednotlivé fotografie, které byly tu a tam protkány videem a reagoval i na dotazy sledujících. Těch se na projekci sešlo kolem dvou stovek, na koho se nedostala židle, postával opodál. Na konec promítání odměnili neplachovického rodáka potleskem. „Moc děkuji. Jinak ještě bych chtěl prozradit, že chystáme další výpravu, takže se hlaste, místa jsou volná, klidně vás vezmeme,“ pobídl přítomné závěrem Vojtěch Wertich.