Chcete přihlásit svou ratolest na nějaký letní tábor? Nejspíše už přijdete s křížkem po funuse, protože kapacity jsou téměř naplněny.

„Ještě nějakých pár volných míst máme, zájem byl veliký, a to bez rozdílu. Jak o tábory příměstské, tak ty pobytové. Tradičně jsou velmi vyhledávané příměstské tábory U koní. Jinak se ale nedá říci, že by nějaký byl vyloženě nejoblíbenější. Nejde ani tak o tematiku tábora, ale spíše o termín, kdy se koná,“ mínila ředitelka Střediska volného času Opava Soňa Wenzelová.

Zájem je také o tábory, které pořádá Dům dětí a mládeže Hlučín nebo Středisko volného času Vítkov. Bohatou historii, jež se začala psát v roce 1953, má stanový tábor v Mladecku. Už od února jsou však turnusy beznadějně vyprodány.

„Téma bude letos námořnické. Máme už však zcela obsazeno. V podstatě hned v únoru, kdy na web informace o konání tábora umístím, je plno,“ sdělil hlavní vedoucí Letního tábora Mladecko Tomáš Kavala.

ZÁTOPOVÁ ZÓNA? ÚŘAD MŮŽE VYSTAVIT STOPKU

Může se ale také stát, že tradiční stanové tábory, na které se jezdilo desítky let, se už vůbec nekonají. Jedná se o takové, jež se nacházejí v takzvaných záplavových zónách. Kvůli riziku povodní je totiž úřady nechtějí povolovat. Problém registruje Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) tři roky.

„Dozvěděli jsme se o něm z terénu ze západních Čech, kde Povodí Vltavy postupovalo nekompromisně. Dávalo podklady vodoprávním úřadům a ty vystavovaly nesouhlasná stanoviska s odkazem na porušení vodního zákona nebo to rovnou pořadateli oznámili a k dalšímu kontaktu ani nedošlo. Tábory se musely různě přesouvat někam po okolí, někteří ale museli z lokality úplně odejít,“ vysvětlil předseda ČRDM Aleš Sedláček.

V současné době evidují v Česku asi šedesát tábořišť, kterých se konflikt se zákonem nějak týká. Na Opavsku podle něj problém hlášen zatím není.

„To může být ale třeba proto, že ačkoli jsou v údolí řek a potoků záplavová území vytyčena, povodí, respektive vodovodní úřady, jsou zatím benevolentní anebo se o umístění tábora nemusí ani dozvědět, pokud se v místě nekoná šetření iniciované třeba odborem životního prostředí,“ přiblížil Sedláček, který sleduje aktuální situaci v Senátu České republiky.

Právě tam totiž nyní novela vodního zákona leží.

„Úprava říká, že pokud se jedná o místa, kde se v minulosti tábořilo, a pokud se jedná o tábory jen stanové, mohou být stavěny i v záplavové zóně. Poslanci i další předkladatelé uznali, že likvidovat něco, co má tradici a přináší společenský přínos, by nebylo rozumné,“ doplnil Aleš Sedláček.

Právě kvůli vodnímu zákonu byla před dvěma lety zrušena stanová turistická základna Rosoly, která se desítky let nacházela u Domoradovic poblíž řeky Moravice.

„Šlo o klasický stanový tábor. Protože ale stál v zátopové oblasti, byli jsme podle zákona nuceni jeho pořádání ukončit a základna se zrušila,“ poznamenala Soňa Wenzelová.