VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tábory děti stále hojně jezdí

I když se v době plné tabletů, chytrých mobilů a podobně může zdát, že zájem o letní tábory upadá, není tomu tak. Rodiče děti na tyto prázdninové pobyty stále posílají. A to v poměrně hojném počtu. Naše redakce se o tom přesvědčila v minulém týdnu v Mladecku.

26.7.2015
SDÍLEJ:

Letní tábory jsou mezi dětmi stále velice oblíbené.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Vedoucí Tomáš Kavala s kolegy z letošního prvního turnusu letního stanového tábora provedl krátkou poradu a zatímco se děti mohly věnovat soutěžím spadajícím do sportovní olympiády, která dopoledne byla na pořadu dne, vyprávěl nám, jak je to s popularitou jejich tábora.

Mladecko se obecně dá považovat za jednu z tábornických bašt na Opavsku. V krásné lokalitě v těsné blízkosti řeky Hvozdnice kousek za železničním přejezdem směrem na Jakartovice se táborníci pravidelně scházejí už od poloviny padesátých let minulého století.

Dlouhou dobu se tábory konaly také v nedaleké lokalitě u mladeckého koupaliště.

.

Součástí tábora je řada her. K nejoblíbenějším mezi dětmi v Mladecku patří ty sportovní. foto: Deník/Petr Dušek

„V poslední době zájem o tábory stále stoupá. Už v březnu jsme měli jen několik volných míst. Celkově pořádáme tři turnusy. Jsou prakticky úplně plné," mínil Tomáš Kavala, jenž se společně s týmem asi deseti lidí stará o devětačtyřicet dětí na táboře, který je letos tematicky zaměřen na středověk.

Věková skladba dětí je přitom široká. Jsou zde táborníci, kterým je okolo sedmi let, silnou skupinu tvoří také starší jedinci ve věku kolem dvanácti a třinácti let. Počet chlapců a děvčat je téměř v rovnováze.

Na prvním turnusu jsou převážně děti z Ostravy a okolí. Podle Tomáše Kavaly se i tady v minulosti našli takoví, kteří nikdy nebyli v přírodě. „Výjimečně se stává, že dítě třeba ještě nikdy nebylo v lese. Neví, jak vypadají brouci, včely a tak dále. Naším úkolem je to změnit," uvedl.

.

Vedoucí prvního turnusu Tomáš Kavala ukazuje na nástěnku, kde táborníci najdou všechny potřebné informace. foto: Deník/Petr Dušek

Tábor v Mladecku už má tradici

Letní tábor v Mladecku nedaleko železničního přejezdu u silnice ve směru na Jakartovice existuje už zhruba šedesát let. Stojí za ním silný tým lidí, kteří ho dlouhodobě organizují. Například vedoucí letošního prvního turnusu Tomáš Kavala zde byl poprvé v roce 1993.

Původně fungoval pod záštitou společnosti Hutní montáže a byl určen zejména mladým volejbalistům. Od té doby se zázemí zdokonalilo a tábor není zaměřen čistě sportovním směrem. Jinak se ovšem nic nezměnilo. Členové Drakobýků, Mordoru, Bazilišků a Trestanců si stejně jako ostatní táborníci musí plnit své povinnosti.

Budíček mají v 7.30 hodin, absolvují rozcvičku, nástup, pořádnější pečlivě uklídí stan, aby se v bodování dostali na čelní příčky, a mohli bychom pokračovat.

.

„Pokud si někdo neplní své úkoly, zatočí si speciálním kolem a dostane trest, mezi něž patří například oběhnutí hranice tábora, dvacet kliků a tak dále," vysvětloval nám Tomáš Kavala. Letošní ročník je tematicky naladěn na středověk a podle toho také vypadají jednotlivé hry. Nejoblíbenější mezi dětmi stále zůstává celodenní hra.

Tábor by nemohl fungovat bez týmů dospělých. A že ho v Mladecku mají velmi zkušený. Tím vůbec nejzkušenějším je vedoucí Ivan Tomis, který tuto práci 
s drobnými přestávkami vykonává už téměř čtyřicet let.

„Jsem z Ostravy a do Mladecka jezdím od roku 2008. Poprvé jsem dělal vedoucího v osmnácti letech na táboře v Ostravici. To se psal rok 1978. Přivedl jsem k tomu i mou dceru, která dělá instruktorku už třetím rokem," mínil jeden z osmi vedoucích, jež má k dispozici mladecký tábor, 
a dodal:

„Za téměř čtyři dekády se toho dost změnilo. Kladou se hlavně větší nároky na hygienu a jiná je hlavně doba. Nikdy mě nenapadlo, že děti si na tábor budou vozit tablety, mobily a další věci, bez kterých jsem já v jejich věku na táboře dokázal existovat."

Další tábory na Opavsku Mladecko samozřejmě není jedinou destinací, kde se pobytové letní tábory konají. Řada z nich se na Opavsku pořádá pod hlavičkou Střediska volného času Opava. Pojďme si některé z nich vyjmenovat.

>> Barevný týden s výtvarnou náplní (26. červenec – 1. srpen, Pustá Polom)
>> Stanový tábor Sport pro všechny (28. červenec – 7. srpen, Klokočov)
>> Letní tábor aikido (16. – 22. srpna, Mokřinky)
>> Stanový jazykový tábor Divoký západ, pořádá Jazyková škola Helen Doron English (26. červenec – 1. srpen, Slezská Harta)

Autor: Petr Dušek

26.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení