Jaké tajemství skrývá Františkův dvůr, který vznikl z bývalého zámeckého velkostatku?

Proč jsou slezští norici z Klokočova považováni za unikátní plemeno koní?

Jaké tradiční mléčné výrobky můžete ochutnat v místní mlékárně?

V místní osadě Klokočov je od roku 1640 připomínaný svobodný statek, patřící Kateřině Eisackové z Rychnova. Následně prošel rukama několika majitelů a zřejmě to byl Jan Václav Želecký z Počenic, kdo nechal v Klokočově postavit barokní jednopatrový zámek. Během první pozemkové reformy vznikl na šestašedesáti hektarech z rozparcelovaného zámeckého dvora zbytkový statek Františkův dvůr, který byl prodaný v celku.

V letech 1924 až 1925 statek patřil staviteli Vejhonkovi z Petřvaldu, který však neplnil podmínky pozemkového úřadu. Oba statky pak koupila Revírní rada báňského revírního úřadu pro okres Ostrava se záměrem zřídit v nich ozdravovnu pro děti horníků. Klokočov byl na konci druhé světové válce osvobozený 5. května 1945, původní německé obyvatelstvo bylo z větší části odsunuto a obec byla nově osídlena.

K Vítkovsku nedílně patří koně už přes sedmdesát let. Jejich chov v Klokočově se datuje od roku 1953 a jde o plemeno zvané Slezský norik. Je produktem chovatelské práce v oblasti Slezska a první zmínky o něm se datují koncem minulého století, tehdy ještě pod názvem Slezský brázdový kůň. Vznikl kombinací plemen teplokrevných a chladnokrevných koní, kdy byly vybrané teplokrevné klisny připuštěné k norickým hřebcům, dovezenými z Rakouska. Chovatelsky nejvyšší ocenění v rámci České republiky dostal hřebčín v Klokočově chovem chladnokrevný koní v roce 1990, kdy mu byl jako jedinému z podobných hřebčínů přiznaný statut Šlechtitelský chov koní.

Recese v lesním hospodářství však přinesla sníženou poptávku po těchto tažných koních, což znamenalo i snižování počtu koní v Klokočově. Záchranou dalšího chovu bylo zařazení stáda koní Slezského norika do Programu na záchranu genových rezerv domácích plemen hospodářských zvířat. Slezští norici a Starokladrubští koně jsou totiž jen dvě plemena koní, která vznikla v českých zemích a jsou v Česku chována.

K tématu

Slezští norici jsou stále používání na práci v lese, ale využívaní bývají i k jezdectví a vozatajství. Ve Františkově Dvoře se tradičně pořádají různé závody, akce a výkonnostní prověrky chovů. Klokočovští slezští norici reprezentují Česko a hlavně Svaz chovatelů chladnokrevných koní rovněž v zahraničí, například v Německu, na Slovensku nebo v Rakousku a zájem o ně má též Slovinsko a Švýcarsko.

Hlavním účelem Františkova Dvora je sice chov unikátního slezského nordického koně, který stále láká návštěvníky, ale má též zavedený chov krav, ovcí, koz v režimu ekologického hospodářství. V mlékárně se sýrárnou jsou vyráběné sýry, tvaroh a další mléčné výrobky, zpracovávané tradičními ručními postupy.