Mokré plavky, kratinké sukně a rozmarné počasí, takové je léto. Hlavně ženám rádo přináší zánět močových cest. Jeho přecházení se nevyplácí, protože může mít na svědomí i zánět ledvin. Příznaky jsou notoricky známé a léčba trvá zhruba pět dní.
„Doporučuji dodržování hygieny, dostatečný přísun tekutin a neprochladnutí. V létě to znamená nesedět na studených předmětech a převlékat si mokré plavky,“ radí primář urologie Slezské nemocnice Roman Staněk.
SLUNEČNÍ PAPRSKY HÝČKAJÍ TĚLA A NIČÍ OČI
Zrak v létě ohrožuje ultrafialové záření, které může vést k poškození jednotlivých očních struktur, především rohovky a sítnice.
„Účinná ochrana spočívá v nošení brýlí s UV filtrem, případně v kapání umělých slzí do takzvaných suchých očí,“ doporučuje primářka očního oddělení Slezské nemocnice Zdeňka Wandrolová. Doporučený filtr je UV 400 a syndrom suchého oka se se projevuje pálením nebo řezáním očí s pocitem písku v nich.
Neléčením rohovka osychá a dochází ke zdravotním komplikacím.
SINICE OHROŽUJÍ OČI I JÁTRA
Sinice ve vodních plochách obsahují toxické látky, vyvolávající kožní alergii a zánět očí. Pokud milovníky vodních radovánek „kvetoucí voda“ neodradí, měli by se hned po koupání vysprchovat čistou vodou. Pokud není dostupná, neměli by se otírat ručníkem, protože tím sinice ještě důkladněji vtírají do pokožky i do očí.
„Voda se sinicemi může v očích vyvolat dráždivý efekt a následně výrazný zánět spojivek,“ varuje Zdeňka Wandrolová. Pokud sinicemi kontaminovaná voda oči přece jen zasáhne, radí lékaři výplach čistou nebo ještě lépe borovou vodou, případně speciálními dezinfekčními očními kapkami, pokud jsou po ruce.