Podle majitele květinářství Dery v Opavě Pavla Hadamčíka je barvou letošních Vánoc fialová.

„Módní záležitostí je černo-bílá, loni byla pomerančová,“ uvedl Hadamčík a pokračoval: „Každý rok děláme výzdobu na dveře, podkovy, klasické věnce. Adventní věnce se dělají hlavně z přírodních materiálů, módní záležitostí je věnec z proutí,“ informoval Pavel Hadamčík s tím, že se k věnci například z proutí přidají svíčky a vánoční ozdoby nebo se do řady postaví čtyři svíčky na kůru.

Podle jeho slov zajímají zákazníky nové záležitosti, suché materiály a kde nejsou přírodní materiály, dají se uchovat do příštího roku.

Lidé v obci vyrábějí věnce sami

V květinářství Anežky Sněhotové v Bolaticích upřednostňují tradici a výrobu vlastních věnců. „Každý si koupí polotovar, vyrobí si a dozdobí věnec sám. V sobotu u nás v obci ve škole proběhne výroba adventních věnců, děti a rodiče vyrábí sami. Záleží na nich samotných, co se jim na stole zalíbí. My pak pomáháme věnce dozdobovat,“ řekla Anežka Sněhotová.

„Dělají se klasické kulaté věnce, červené, modré, fialové, zlaté, i do oranžova. Chvojí se natočí dokulata na polystyrenové věnce,“ podotkla zaměstnankyně z květinářství Jarmily Baranové z Kravař.

Letošním trendem je slonová kost a zelená barva

V květinářství Moniky Brankové Privat Flor z Ludgeřovic převládá podle slov majitelky stále ještě klasika. „Letošní móda je slonová kost a zelená, tedy zelené svíčky a ozdoby se stříbrem nebo klasické věnce přírodní, sušené ovoce, jako je badyán, skořice, ananas, ibišek, citron, pomeranč, jablka, slupky z ořechů, para ořechy, dále sušený len nebo kousky zeleného jmelí,“ zmínila vedoucí Monika Branková a dodala, že se dělají věnce úplně přírodní, na které se dávají plody cesmíny.

Velký důraz klade na materiál, ze kterého se věnce vyrábějí. „Vánoční výrobky se nedělají z túje, je to neprofesionální a nevoní vánočně, dává se při smutečních obřadech. Na Vánoce se používá kanadská jedle, smrk stříbrný, borovice, jedle, vejmutovka,“ vyjmenovala Branková s tím, že letos mají kanadskou jedli.

Jak dále zmínila, každý dělá výrobky podle sebe. „Módní prvky se někde ukážou, pro náročné zákazníky doporučujeme světlé barvy se zelenou a bronz, dále svíčky a korálky,“ přiblížila Branková.

Stromečky budou černo-bílé

Jak budou vypadat letošní vánoční stromečky? Podle květinářství jsou nejnovějšími trendy ve floristice černobílá kombinace, dále klasická červená, fialová a měděná. Majitelka květinářství Monika Branková se domnívá, že klasika je na prvním místě.

„Zelené mašličky, malinko červené barvy, zelená se stříbrnou, devadesát procent je klasika a deset procent je něco zvláštního. Například barva slonová kost v kombinaci s jemnými barvami, bronzové doplňky se snoubí se zlatem a stříbrem,“ uvedla Branková.