Opavany od letního stravování odrazuje především daleké dojíždění do jídelen. „Nebudu navštěvovat jídelnu, neboť jsem pracující a tady až do srpna nevaří. Dojíždění se mi proto nevyplatí,“ řekl Marcela Březovjaková.

Naopak mezi seniory je o levné stravování veliký zájem, i když se ze strany jídelen v létě zásadně omezí poskytované služby. Redakci to potvrdila vedoucí jídelny na ulici Edvarda Beneše Věra Josefusová. „Letos kvůli velkému zájmu cizích strávníků vaříme celé tři týdny. Odhaduji asi pro padesát lidí. Současně také vaříme i pro družiny,“ řekla.

Jídelny tedy očekávají standardní poptávku, jaká bývá každý rok. „V období prázdnin je však pouze jedno jídlo, lidé si nemohou vybírat,“ dodala Josefusová.

Nepříjemným faktem zůstává nutnost strávníků sledovat rozpisy aktuálně otevřených jídelen. „Přes prázdniny vaří pouze pět opavských jídelen, a to v období dvou až tří týdnů a jako první začíná s provozem jídelna na Otické. Strávníci však budou o letním provozu dostatečně informováni,“ uvedla pracovnice magistrátu Libuše Kedroutková.

S koncem léta strávníci mohou využít služeb hned dvou školních jídelen současně, jde o provozovny na ulicích Šrámkově a Edvarda Beneše.

Andrea Jarošová