Bydlíte v rodinném domku na území Moravskoslezského kraje, využíváte k topení kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním a rádi byste ho vyměnili za nový, ekologičtější?

Už od prvního února můžete požádat o finanční příspěvek z dotačního programu na výměnu starých kotlů, který připravilo ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s krajem. Na moderní kotle spalující buď uhlí nebo kombinující uhlí a biomasu mohou žadatelé získat příspěvek až šedesát tisíc korun.

„Moravskoslezský kraj je typickým regionem, kde v domácnostech, které topí pevnými palivy, zejména uhlím nebo dřevem, jsou používány převážně zastaralé kotle na ruční přikládání kusového paliva. Tyto kotle navíc dovolují spalovat nejen určené palivo, ale většinou i zcela jiné nevhodné palivo jako je například mokré dřevo nebo dokonce odpad. V dnešní době neustále rostoucích životních nákladů, není pro velkou část obyvatelstva kraje ekologizace vytápění rodinných domů, například přechodem na vytápění zemním plynem, z ekonomických důvodů akceptovatelná,“ uvedl náměstek hejtmana Miroslav Novák. „Cílem programu je pomoci právě takovéto typické domácnosti, která nechce měnit typ paliva, k novému, nesrovnatelně účinnějšímu a hlavně nízkoemisnímu kotli,“ doplnil Novák.

Automatické kotle emisní třídy tři jsou podle něj šetrnější k životnímu prostředí. Průměrná hodnota prachu za rok je až o sto kilogramů na jeden rodinný domek méně. Podle Nováka dochází až k třetinové úspoře nákladů za topení.

„Například domácnost, která ročně černým uhlím protopí třicet tisíc korun by s novým kotlem zaplatila kolem dvacet tisíc korun,“ řekl Novák.

Výzva k příjmu žádostí spolu s jednoduchým formulářem bude už od dnešního dne vyvěšena na webových stránkách krajského úřadu, ministerstva životního prostředí i státního fondu životního prostředí. První žádosti však začnou úředníci oficiálně přijímat až 1. února. Hlavní kritériem pro získání peněz bude splnění podmínek a pořadí, ve kterém žádost na úřad dorazí. V tomto roce by si na dotaci zatím mohly sáhnout asi jen tři stovky lidí.

První fáze dotačního programu bude totiž pilotní a ukáže, jaký zájem o něj lidé vůbec mají.

V příštím roce by na něj ministerstvo se mělo částku na příspěvek na ekologičtější kotle zvýšit.