Prostory opavské Slezanky se nesly ve znamení diskuze, a to hned u osmi stolů. Na programu bylo totiž další Fórum zdravého města, prostřednictvím něhož mohli lidé nahlas říci, co slezskou metropoli podle nich nejvíce trápí a co by se mělo změnit.

Jak již bylo řečeno, občané své poznatky sdělili hned u osmi tématických okruhů, u každého z nich se zapojili do diskuze s garanty jednotlivých oblastí, a to buď s vedoucími nebo referenty odborů magistrátu. Podle počtu hlasů pak byly vybrány ty nejpalčivější.

Nechybí mezi nimi prodej opavského fotbalového klubu, oprava divadelního klubu či loutkového divadla, vznik nového autobusového nádraží, zákaz vjezdu kamionů na ulici Vrchní a jedním z přání je i stavba krytého amfiteátru ze Slezankou, do kterého by se přesunuly například městské trhy a další akce.

Fórum však ještě není u konce. Nyní totiž bude již tradičně probíhat i anketa, v příštích týdnech ji město zveřejní na svém webu a otištěna bude i v listopadové Hlásce.

„Lidé budou moci dát své hlasy dle vlastního uvážení dvěma podle nich nejzávažnějším problémům ve městě. Chceme si ověřit, že i ti, kteří na veřejném fóru nebyli, považují vybrané problémy za důležité,“ říká koordinátorka projektu Zdravé město Veronika Bittová.

První fórum se v Opavě uskutečnilo v roce 2012, tehdy získala v anketě nejvíce hlasů obnova a kultivace zeleně. O rok později občané nejčastěji upozorňovali na kritický stav budov základních a mateřských škol. V roce 2014 a 2015 si prvenství odnesl nevyhovující stav zimního stadionu a krytého bazénu, v roce 2016 občané volali po zachování parku za Slezankou.

Bývalý obchodní dům se pak týkal i dalšího ročníku, občané chtěli oživit prostor za ním jako celek. Loni zvítězil v anketě návrh na zřízení centra denních služeb a stacionáře pro zdravotně postižené.

O čem se bude hlasovat v anketě?
1. Instalace košů na tříděný odpad v Městských sadech a v centru města
2. Kontrola pejskařů na veřejném prostranství a na dětských hřištích
3. Mechanizovaná výsadba cibulovin do travnatých ploch
4. Oprava divadelního klubu
5. Oprava loutkového divadla
6. Prodej fotbalového klubu
7. Revitalizace arkády ve Dvořákových sadech pro kulturní dění
8. Řešení náplavky u řeky Opavy
9. Vybudování krytého amfiteátru za Slezankou (přesun akcí a trhů
10. Vybudování nového autobusového nádraží
11. Vybudování sdílené kanceláře pro začínající podnikatele
12. Vybudování workoutového hřiště na Komendě
13. Vyčlenění dvou větších bytů pro matky se třemi a více dětmi na max. 1 – 2 roky s terénní službou
14. Zákaz vjezdu kamionů na ulici Vrchní
15. Zřízení veřejných WC pro tělesně postižené