Už od jarních měsíců zní jasné varování: klíšťat je hodně. Ruku v ruce s tím jdou pochopitelně také rizika spojená s možnou nákazou klíšťovou encefalitidou. Oblast Opavska je navíc historicky hlavním ohniskem této nemoci v celém Moravskoslezském kraji. „Riziko nákazy nejvíce stoupá na jaře a na začátku léta, potom zase až na začátku podzimu. Klíšťatům totiž sucho a horko příliš nesvědčí," vysvětluje Jan Typlt z Focus Agency.

A že je třeba brát možnost nákazy vážně, potvrzuje také primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel: „Tohle léto je pro nás náročné. Na oddělení máme víc klíšťových encefalitid než vloni a některé provází ochrnutí. Snad to nakonec dobře dopadne. Klíšťata zažila mírnou zimu, která je neohrozila, a teplé počasí je vybízí k nežádoucí aktivitě."

Lékaři obecně lidem radí, aby možnosti očkování proti klíšťatům využívali. „Opakovaně jsme viděli těžká trvalá neurologická poškození po prodělání infekce, a proto za sebe mohu říct, že očkování jednoznačně doporučuji," dodal Petr Kümpel.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny se zdá, že lidé na doporučení lékařů slyší a nejvíce dokonce právě na Opavsku. V okrese se nechalo očkovat 915 lidí, což je suverénně nejvíce v celém Moravskoslezském kraji. I na Ostravsku využilo této možnosti o téměř dvě stovky lidí méně.

ZAOSTÁVÁME ZA SOUSEDNÍM RAKOUSKEM

„Jedním z důvodů je i to, že zatímco loni byla výše příspěvku maximálně 500 korun, letos od března mohou klienti čerpat v rámci speciálního očkovacího programu až 650 korun," myslí si Oldřich Tichý, tiskový mluvčí pojišťovny. I přesto, že počet očkovaných rok od roku stoupá, čísla nejsou podle zdravotníků ani tak na úrovni, jak by měla být v porovnání s jinými zeměmi v Evropě.

„Počet očkovaných v našem regionu možná stoupá, ale rozhodně není dostatečný, procento očkovaných je mnohonásobně nižší než např. v sousedním Rakousku nebo třeba v jižních Čechách. Přitom jsme dlouhodobě regionem s vysokým endemickým výskytem klíšťové encefalitidy.