Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé: Proč není zeleninová tržnice na Rybím trhu?

Opava /DOPLNĚNO/ - Překvapivé prohlášení děkana římskokatolické církve v Opavě Pavla Cieslara: „Proti tržnici na Rybím trhu nejsem.“

11.3.2011 12
SDÍLEJ:

Rybí trh, OpavaFoto: DENÍK / Martin Kůs

Chystaná zeleninová tržnice, která se má v Opavě rozjet koncem dubna, má překvapivé pokračování. Poté, co jsme vás o ní informovali, rozběhla se na našem webu diskuse.

Čtenáři v ní mj. upozorňují, že zelný trh by neměl fungovat na Dolním náměstí, ale na Rybím trhu, kde býval před mnoha lety. Jeden z diskutujících k tomu připomínkoval, že na Rybím trhu trhy být nemohou, protože části pozemku zde vlastní římskokatolická církev.

A o tom, že církev si zde trhy nepřeje, hovořilo již minulé vedení opavské radnice.

Ve stejném duchu hovoří i současný náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS), který má zřízení zeleninové tržnice na starosti. „Prostor Rybího trhu byl zavrhnut, mimo jiné i kvůli údajné nechuti církve mít v těchto místech trhy. Tuto informaci mám zprostředkovanou, sám jsem s nimi nejednal,“ vyjádřil se náměstek.

O to překvapivější je vyjádření děkana římskokatolické církve v Opavě Pavla Cieslara, kterého se redakci po opakovaných pokusech podařilo zastihnout: „Žádnou zprávu o tom, že je církev proti zelným trhům na Rybím trhu, jsem nedal. Rozhodně nejsem proti. Co já vím, lidé s nostalgií vzpomínají na trhy. Je to i můj názor. Za sebe bych byl pro. S námi nikdo zatím nejednal,“ řekl ve čtvrtek naší redakci Cieslar.

Halátek však má proti Rybímu trhu další argumenty. „Místo se trošku změnilo. Byla vyměněna dlažba, která nedává velký prostor pro postavení stánků, stromy také trošku porostly, a především se změnila forma trhů. Zelináři přivážejí své výrobky nákladními auty, lidé se také dopravují auty a třiceti prodejcům, kteří už přislíbili účast, by prostor Rybího trhu toto neumožnil.

I já považuji Rybí trh za místo, jež má jako jedno z mála náměstíček v Opavě původní a nezaměnitelné genius loci a jako takové k pořádání podobných akcí přímo láká, bohužel to především z dopravních a prostorových důvodů není možné.“

Náměstek nevylučuje, že se v budoucnu může část trhů odehrávat právě na Rybím trhu. Současně však obhajuje Dolní náměstí, které bylo od pradávna místem konání trhů.

„Ostatně právě trhy jsou jednou z funkcí, proč náměstí vůbec vznikala. Dolní náměstí je navíc poměrně dobře obslužné pro zásobování trhů, návštěvníci mají možnost zaparkovat v blízkém parkovacím domě, kde se nachází i potřebné sociální zařízení. Na náměstí je možnost odběru elektrické energie i vody. Prostoru je na něm také habaděj.

Výběru místa jsme věnovali značné úsilí a Dolní náměstí nám vyšlo pro konání trhů jako nejvhodnější,“ argumentuje Halátek.

Zuzana Urbánková, Lucie Orbanová

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení