Zdejší ovzduší totiž včera a dnes dopoledne konečně tolik nezatěžoval polétavý prach. Koncentrace částic PM10 v ovzduší tady dopoledne dokonce klesla pod limit 50 mikrogramů na metr krychlový (μg/m), a to tu dlouho nebylo. Je otázkou, jak dlouho tento stav vydrží.

V neděli toutéž dobou to ještě taková sláva nebyla a průměrné čtyřiadvacetihodinové hodnoty PM10 se tu pohybovaly v mezích kolem a přes 60 μg/m. Postupně se ale rozptylové podmínky lepšily a hodnoty slábly. Po osmé hodině ranní už hodnota klesla až na 41,1 μg/m a aktuální jednohodinová koncentrace se rovnala dokonce pouhým 25 μg/m.

V celém Moravskoslezském kraji tak nemusel být vyhlášen signál regulace ani signál upozornění. Během listopadu věc nevídaná.

Tomáš Pustka

Až uvidíte na trolejbuse či autobuse oranžovou vlajku, vězte, že venku právě panuje mírně znečištěné ovzduší. V případě červené vlaječky se jedná o velmi silné znečištění. foto: Deník/Martin Kůs

Glosa Zuzany Urbánkové: Oranžová, červená, modrá

To mě nenapadlo. Ale nejsem politik. Oranžové a červené vlaječky na trolejbusech a autobusech městské hromadné dopravy, které mají v Opavě upozornit na smog, některé místní politiky dráždí. Čím? Barvou přece.

Oranžoví jsou sociální demokraté, rudí komunisté. Trolejbus s vlajícími oranžovými vlaječkami tak nemusí znamenat pozor škodlivý smog, ale pozor škodlivý sociální demokrat! A co teprve ty červené vlajky! Pozor, velmi škodlivý komunista.

Nedýchejte, utíkejte se schovat! Jenže to není všechno. Hláska teď koupila modré oktávky. A už je v tom zmatek. Sociálně demokratické a SOSovské vedení radnice bude jezdit v autech barvy ODS. Jak se v tom vyznat? Znamená to, že politici převlékají kabáty? Že už stejně není rozdíl mezi sociálním a občanským demokratem?

Ještěže ta auta nejsou červená. To by pak nemusel být rozdíl ani mezi nimi a komunisty. Ale vraťme se k těm našim oranžovým a červeným smogovým vlaječkám. Strašně moc se přimlouvám u našich politiků v opavském zastupitelstvu: až budete 12. prosince v minoritu zasedat, otevřete na to téma diskusi a zlobte se. Hovořte o tom dlouho a do všech detailů.

Už se na to těším. Protože….to bude článek!