„Když je voda pod olší, jsem v klidu. Když je ale olše ve vodě, začínám to sledovat,“ řekla nám dopoledne v Držkovicích Anna Fiedlerová. Bydlí přímo na břehu v Polské ulici, a tak má hladinu řeky Opavy neustále na očích.

Anna Fiedlerová má ale svůj klid podepřený životními zkušenostmi. „Bylo dlouho sucho a země si vodu vezme. Zadrží se to v polích, hlavně v obilí. Vím ale, že má pršet i v dalších dnech, tak to budu sledovat.“

Stejně jako paní Anna mluvili v pátek prakticky všichni, které jsme oslovili. Vytrvalý déšť, který se snášel nad Opavskem, zatím mezi lidmi obavy z opakování loňských přívalových povodní nevzbuzuje. V klidu byli lidé také ve Vávrovicích, kde voda tradičně udeří plnou silou. „Je tu klid, zatím nemáme hlášenou vodu ani ve sklepích,“ řekla nám Jarmila Kociánová ze zdejšího úřadu.

Také obyvatelé okolí potoka Velká v opavské Jaktaři žili svůj běžný život a potok, který jim loni vytopil sklepy a garáže, klidně tekl korytem.

Klidný den měli i hasiči. Ti sice měli několik výjezdů, ale s vodou bojovali jen v opavské ulici U Dubového mlýna, kde čerpali zatopený sklep poté, co sem vnikla voda z ulice. Ani předpovědi meteorologů do dalších dní nedávaly důvody k obavám. Zatímco před příchodem čtvrtečního deště dosahovala hladina řeky Opavy přibližně sto patnácti centimetrů, v pátek okolo poledne to bylo jen o třicet čísel více a k prvnímu stupni bdělosti tak zbýval více než metr.

Výhled na další dny je pak podle hydrometeorologů stejný, hladina by spíše měla mírně klesat. Obdobný profil pak naměřili meteorologové na Moravici v Brance u Opavy či v Děhylově. Přestože pro Moravskoslezský kraj platila ještě povodňová pohotovost, stav bdělosti byl nakonec vyhlášený jen na řece Ostravici.

Andrea Jarošová, Martin Kůs